Górnicy bitcoina dalej notują zyski pomimo halvingu. Znamy przyczynę | Wiadomości | CrypS.

Górnicy bitcoina dalej notują zyski pomimo halvingu. Znamy przyczynę

mining bitcoina
W tym artykule:

Za nami halving, czyli zjawisko obcięcia nagrody dla górników BTC o 50%. Teoretycznie powinno się to odbić negatywnie na zarobkach kopalni. Tak jednak nie jest.


  • Pomimo halvingu górnicy nadal zarabiają na kopaniu BTC duże pieniądze,
  • Powodem powyższego są rosnące opłaty transakcyjne. Przyczyną tego jest protokół Runes.

Halving nie taki straszny jak go malują?

Teoretycznie górnicy powinni przeklinać dzień, w którym Satoshi Nakamoto wymyślił halving. W końcu po zajściu tego zjawiska w sieci BTC ich zarobek spada o połowę.

Tym razem halving miał miejsce 19 kwietnia. Od następnego dnia kopalnie powinny już rejestrować mniejsze zyski. Okazuje się zaś , że 20 kwietnia był dniem najwyższych przychodów górników w historii!

Powód? Przychody pochodzące z dotacji za wykopanie nowego bloku w sieci spadły z 60 milionów USD (kwota z 19 kwietnia) do 26 milionów USD. Tyle że jednocześnie opłaty transakcyjne wzrosły w sobotę do 80 milionów USD. Powodem było wprowadzenie protokołu Runes, które zwiększyło ruch w blockchainie. 21 kwietnia opłaty transakcyjne spadły (łącznie wyniosły około 22 milionów USD), ale nadal są bardzo wysokie.

Runes, czyli co?

Czym jest Runes? Dokładnie to nowy standard tokenów NFT i memecoinów w łańcuchu bloków Bitcoin. W ostatnim czasie jest odpowiedzialny za ponad dwie trzecie transakcji w sieci (został uruchomiony od razu po halvingu).

Według panelu Dune Analytics udostępnionego przez firmę badawczą Crypto Koryo, przetworzono już ponad 2,38 miliona transakcji Runes, co stanowi 68% wszystkich transferów w blockchainie Bitcoin dokonanych od 20 kwietnia.

Największy ruch miał miejsce 23 kwietnia, kiedy to odnotowano ponad 750 000 transakcji. Następnego dnia liczba ta spadła o ponad połowę i wyniosła 312 000 transakcji.

Kto generuje tak wielki ruch? Głównie fani memecoinów i NFT.

Choć można uznać, że Runes wprowadza w sieci BTC nowe zastosowania, to fenomen ten ma jednak swoją ciemną stronę – zwiększa opłaty sieciowe. Cieszy to górników, ale irytuje zwykłych użytkowników. Do tego uderzy w adopcję bitcoina, bowiem powoduje, że używanie kryptowaluty staje się po prostu drogie.

Jeszcze inaczej – w bardziej ideologiczny sposób – patrzy na to Nikita Zhavoronkov, główny programista Blockchair. Uważa on, że Bitcoin „całkowicie przestał” być elektronicznym systemem płatności typu peer-to-peer i staje się czymś zupełnie innym.

mining bitcoina

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.