Górnicy bitcoina zarobieni jak nigdy wcześniej. Halving pomógł im osiągnąć nowy rekord | Wiadomości | CrypS.

Górnicy bitcoina zarobieni jak nigdy wcześniej. Halving pomógł im osiągnąć nowy rekord

Filip Dzięciołowski
halving bitcoina

Halving bitcoina za nami, ale w dalszym ciągu jego temat nie schodzi z ust społeczności tej kryptowaluty. Chociaż kurs BTC powoli odbija do góry, co wcale nie jest spowodowane szokiem podażowym, a bardziej uspokojeniem nastrojów na tle geopolitycznych, to najwięcej się mówi obecnie o zarobkach górników BTC.


  • W sobotę 20 kwietnia górnicy z sieci Bitcoina odnotowali rekordowy dzień pod względem przychodów ze swojej działalności,
  • Tego dnia zarobili bowiem aż 107 milionów dolarów. Aż 75% tej kwoty pochodziło z opłat transakcyjnych.

Nowy rekord w sieci BTC

Wiele osób zastanawiało się, jak będzie wyglądać sytuacja górników bitcoina po tym, jak wypłacana im nagroda na każdy kolejny wydobyty blok w jego sieci zostanie zredukowana o 50% w następstwie czwartego halvingu. Koszty energii przecież nie spadają, a na wzrost ceny BTC o kilkadziesiąt procent będzie trzeba zapewne jeszcze nieco zaczekać, stąd spekulacje odnośnie rentowności ich działań.

Na dany moment wiele jednak wskazuje, że ta kluczowa grupa dla ekosystemu największej z kryptowalut jakoś sobie poradzi. W dniu 20 kwietnia, czyli dzień po halvingu, padł nowy rekord wszechczasów w kwestii poziomu przychodów, jakie odnotowali minerzy w ciągu doby.

Zarobili oni łącznie aż 107 milionów dolarów przebijając poprzedni szczyt ustanowiony w kwietniu 2021 roku. Wtedy to jednego dnia udało się im uzyskać 77 milionów dolarów przychodu ze swojej działalności.

Warto wskazać, że najnowszy rekord z soboty należy przypisać w głównej mierze opłatom transakcyjnym, które stanowiły 75% tej kwoty, czyli aż 80 milionów dolarów. Czynnikiem, który doprowadził do tej sytuacji, była znacznie zwiększona aktywność użytkowników blockchaina BTC, którzy wybijali nowe tokeny w oparciu o nowy protokół – Rune – który wystartował tego samego dnia w tej sieci, w której dokonało się zmniejszenie nagród dla górników z 6,5 BTC do 3,125 BTC.

Jak wynika z danych od Dune Analitics, transakcje pochodzące z ramienia tego systemu odpowiadały aż 57% dokonanych tego dnia. Ten wynik wygenerował ponad 12 200 BTC opłat transakcyjnych.

Warto przy okazji wspomnieć, że blok o numerze 840 000, na poziomie którego dokonał się halving, wygenerował aż 2,4 dolarów opłat dla górników.

Jak tam cena bitcoina?

Bitcoin na swoim wykresie cenowym jak na razie nie zalicza jakiś niesamowitych ruchów w stronę północy. W momencie pisania tego artykułu jest kurs wynosi 66 155 dolarów. Jest to tak naprawdę identyczny wynik, jak 7 dni temu.

Król kryptowalut od jakiegoś czasu porusza się w przedziale 60 tys. – 70 tys. dolarów zaliczając spadki, a potem rosnąc w następstwie doniesień na tle makroekonomicznym (m.in. stopy procentowe w USA) oraz geopolitycznym (potencjalny konflikt między Iranem a Izraelem).

Analitycy jednak spodziewają się, że za jakiś czas nastąpi kolejny bull run, który do końca tego rok wypchnie cenę BTC do poziomu około 100 tys. dolarów. 

Wykres cenowy bitcoina na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
halving bitcoinareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.