Będzie więcej ETF-ów niż tylko na BTC i ETH. Grayscale jest tego pewne | Wiadomości | CrypS.

Będzie więcej ETF-ów niż tylko na BTC i ETH. Grayscale jest tego pewne

Karolina Zawodnik

Według globalnego kierownika funduszy ETF firmy Grayscale – Davida LaValle’a – to, że w przyszłości powstaną ETF-y spot na inne kryptowaluty niż bitcoin (BTC) i ether (ETH), jest w 100% pewne. Tym samym wyraził on swoje wysoce optymistyczne stanowisko wobec tego typu produktów inwestycyjnych.


  • Liczni eksperci spodziewają się uruchomienia większej ilości ETF-ów spot, nie tylko na BTC, czy ETH, ale również inne kryptowaluty w przyszłości,
  • Dyrektorzy dużych firm związanych z ETF-ami widzą zainteresowanie aktywami cyfrowymi wśród potencjalnych klientów oraz wskazują, że ETF-y zmniejszają barierę wejścia na rynek.

Kryptowalutowe ETF-y rozmnożą się w przyszłości

W trakcie dyskusji przy okrągłym stole David LaValle, globalny kierownik funduszy ETF w Grayscale, został zapytany o to, czy jego zdaniem fundusze giełdowe oparte na innych kryptowalutach niż BTC, mogą zyskać aprobatę ze strony regulatorów w ciągu najbliższych 2 do 3 lat. Jego prognoza pod tym względem okazała się wysoce optymistyczna.

Ekspert ten odparł, iż jest to możliwe w 100%. Obok wskazał on, że rynek cyfrowych aktywów nieustannie się rozwija i dojrzewa. Podkreślił, iż ETF-y spot na BTC uruchomione w USA udowodniły, że powstanie podobnych kryptowalutowych funduszy nie jest niemożliwe.

Obecnie społeczność wirtualnych walut z niecierpliwością czeka, aż amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyda zielone światło dla ETF-ów spot na ETH. Mimo to liczni eksperci spodziewają się raczej, że regulator z USA odrzuci takie wnioski w maju br. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ podobne decyzje podejmował on w przypadku ETF-ów spot na BTC, zanim finalnie zostały one zatwierdzone.

Firma Grayscale przekształciła swój fundusz GBTC w ETF spot na BTC w styczniu br. Pomimo wielomilionowych odpływów środków, jakich doznał on w ostatnich miesiącach, w dalszym ciągu jest największy na rynku.

Zalety kryptowalutowych ETF-ów

Matt Hougan (dyrektor ds. inwestycji w Bitwise Asset Management), który również uczestniczył w dyskusji, podkreślił, że bez względu na to, czy zgoda na uruchomienie ETF-ów spot na ETH zostanie wydana w maju br., czy później, uważa on, iż tego typu fundusze pokazały, iż mogą być tańsze i zapewnić inwestorom lepszą ochronę.

Z tego powodu jest on przekonany, że uruchomienie ETF-ów spot na Ethereum, jest kwestia tego, “kiedy”, a nie “czy” zyskają one zielone światło od SEC.

Z kolei dyrektor ds. strategii inwestycyjnej ProShares – Simeon Hyman – podzielił optymizm Davida LaValle’a wobec uruchomienia większej ilości kryptowalutowych ETF-ów. Zaznaczył on przy tym, iż nie może sobie wyobrazić tego, że nie pojawi się więcej kryptowalut o wystarczającej skali i rozmiarze, aby mogły powstać takie fundusze.

Paneliści zauważyli również, iż coraz więcej inwestorów wykazuje zainteresowanie inwestycją części swojego kapitału w aktywa cyfrowe. ETF-y spot stanowią zaś dla nich funkcjonalne rozwiązanie, które zmniejsza barierę wejścia na rynek.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.