Topowy altcoin oficjalnie wycofany z Binance. Kurs osiąga 5-miesięczne dno | Wiadomości | CrypS.

Topowy altcoin oficjalnie wycofany z Binance. Kurs osiąga 5-miesięczne dno

Karolina Kropopek

Znana kryptowaluta skoncentrowana na prywatności doznała silnego spadku wartości po tym, gdy czołowa giełda wirtualnych walut ogłosiła, iż wycofa ją ze swojej platformy.


  • 6 lutego br. giełda Binance poinformowała o planowanym usunięciu monero (XMR) ze swojej oferty handlowej wraz z kilkoma innymi altcoinami,
  • Decyzja ta może być efektem presji regulacyjnej, kurs XMR szybko na nią zareagował, notując silny spadek.

Monero opuści Binance

Popularna giełda wśród inwestorów kryptowalut ogłosiła, że 20 lutego br. usunie ze swojej oferty następujące altcoiny: aragon (ANT), multichain (MULTI), vai (VAI) i monero (XMR). Ten ostatni jest dość znaną wirtualną walutą, o której jeszcze kilka lat temu było głośno. Dziś plasuje się ona jednak dopiero na 38 pozycji w rankingu największych cyfrowych aktywów pod względem kapitalizacji rynkowej.

Choć początkowo monero mogło budzić spory potencjał i zainteresowanie wśród użytkowników ceniących sobie ochronę prywatności transakcyjnej, wysiłki organów regulacyjnych w zakresie walki z takimi wirtualnymi walutami zaczęły być coraz to bardziej widoczne.

Binance, który w ubiegłym roku został ukarany rekordową grzywną w wysokości 4,3 miliarda dolarów, w swoim najnowszym komunikacie skierowanym do użytkowników zaznaczył, iż okresowo bierze pod lupę każdy zasób cyfrowy, aby sprawdzić, czy w dalszym ciągu spełnia on wysoki poziom standardów.

Po przeprowadzeniu analizy wspomniana platforma co jakiś czas decyduje się na usunięcie kryptowalut niespełniających już jej wymogów ze swojej listy. Jej zdaniem takie działanie to najlepsza ochrona dla inwestorów.

Kluczowe aspekty brane pod uwagę

W najnowszej informacji dot. planowanego odwrócenia się od wspierania kilku altcoinów Binance przedstawiło główne czynniki brane pod uwagę przy ich ocenie. Na liście tej wymienił: zaangażowanie zespołu w projekt, poziom i jakość działalności programistycznej, wolumen obrotu i płynność, stabilność i bezpieczeństwo sieci przed atakami, stabilność sieci/smart kontraktów, poziom komunikacji publicznej, reagowanie na jego okresowe wnioski o należytą staranność, dowody nieetycznego/oszukańczego postępowania lub zaniedbania oraz wkład w zdrowy i zrównoważony ekosystem kryptowaluty.

Na podstawie gruntownej analizy Binance zdecydował zaprzestać handlu oraz obsługi wyżej wymienionych kryptowalut. Ich wpłaty na konto giełdowe po upływie wyznaczonego terminu (21.02.2024 r., czasu 03:00 UTC) nie zostaną zaksięgowane. Wypłaty nie będą obsługiwane natomiast od 20 lutego 2024 r. po godzinie 03:00 czasu UTC. Więcej szczegółów dostępnych jest w oficjalnym komunikacie zamieszczonym przez Binance.

XMR mocno traci na wartości

Monero szybko zareagowało na najnowsze informacje. W efekcie w ciągu ostatnich 24 godzin projekt ten stracił ponad 23% wartości. Kurs XMR spadł dziś z okolic powyżej 165 dol. do 123 dol. W chwili pisania tego tekstu handluje on w pobliżu 124 dol.

kurs xmr
Wykres XMR/USDT. Źródło: tradingview.com

Binance nie jest jedyną giełdą kryptowalut, która odwróciła się od tego altcoina. Pod koniec 2023 r. podobne kroki podjęła platforma OKX, informując, że od 5 stycznia 2024 r. przestanie obsługiwać XMR i inną wirtualną walutę skoncentrowaną na prywatności zcash (ZEC).
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.