KYC to narzędzie dyktatorów? Fundacja Praw Człowieka popiera bitcoina (BTC) | Wiadomości | CrypS.

KYC to narzędzie dyktatorów? Fundacja Praw Człowieka popiera bitcoina (BTC)

Filip Dzięciołowski
bitcoin wolność

Zastanawialiście się, dlaczego na temat bitcoina do dziś krąży tak wiele negatywnych opinii i media głównego nurtu tak sceptycznie przedstawiają króla kryptowalut? Antybitcoinowa propaganda jest na rękę wielu instytucjom, którym wcale nie zależy na tym, by ludzie mogli posiadać pełną swobodę finansową. W tym tygodniu na ten temat więcej światła rzucił jeden z dyrektorów Fundacji Praw Człowieka.


  • Alex Gadstein z HRF uważa, że bitcoin stanowi spore zagrożenie dla działań dyktatorów,
  • Z tego też powodu przywódcy rządów autorytarnych domagają się, by wszystkie transakcje BTC zachodziły dopiero po weryfikacji KYC.

Kto tak naprawdę się boi bitcoina?

W dniu 8 kwietnia gościem popularnego podcastu “What Bitcoin Did” był Alex Gadstein, dyrektor biura strategicznego Fundacji Praw Człowieka (HRF). Mężczyzna reprezentujący działającą globalnie organizację non-profit, które walczy o podstawowe prawa każdej jednostki, opowiadał o praktycznych zastosowaniach największej z kryptowalut.

Gladstein zwrócił kilkukrotnie uwagę na to, że bitcoina nie należy postrzegać jedynie jako innowacyjną technologię, ale i formę zachowania pewnej autonomii chroniącej przed wpływami rządów. Aktywista oczywiście wymienił fundamentalne cechy BTC, które stanowią o tym, że jest on świetnym magazynem wartości, ale przede wszystkim podkreślił jego znaczenie dla wolności finansowej.

Bitcoin to nie tylko technologia oszczędzania, to nie tylko technologia wolności, to nie tylko technologia handlowa, to technologia oszczędzania energii. Fakt, że spełnia wszystkie cztery funkcje, jest dość niezwykły, ale jeśli przyjrzysz się temu bliżej, zaczniesz dostrzegać, jak wszystkie są ze sobą powiązane

– powiedział w rozmowie z Peterem McCormack’iem, prowadzącym podcastu.

Gladstein wskazał na zjawisko przeciwnych wartości bitcoina wobec tego, czym kierują się dyktatorzy, by utrzymywać kontrolę nad daną grupą społeczną. CSO Fundacji Praw Człowieka stwierdził, że “bitcoin jest naprawdę złą rzeczą dla tego rodzaju tyranów”. Peter McCormack zresztą przyznał mu rację i dodał, że z pewnością “dyktatorzy sami używają bitcoina do swoich działań”.

Niestety, bohater tego artykułu podzielił się również swoimi obawami co do przyszłości BTC. Powiedział, że dyktatorzy w niektórych krajach pójdą niebawem “na całość” w zwalczaniu samodzielnego używania cyfrowego złota bez wcześniejszego dokonania weryfikacji KYC.

Jako przykłady analogicznych działań, które mają już miejsce od kilku lat, są Białoruś gdzie zakazano transakcji peer-to-peer poza oficjalnymi punktami, a także Chiny, gdzie handel bitcoinem od kilku lat jest zakazany.

bitcoin wolnośćreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.