G20, MFW, Bank Światowy i BIS ustanowią standardy dot. emisji CBDC
Międzynarodowe organy finansowe i 20 największych gospodarek świata ustanowią oficjalne standardy w zakresie regulacji i emisji państwowych cyfrowych walut.
G20 to organizacja złożona z ministrów finansów i prezesów banków centralnych reprezentujących Unię Europejską i 19 państw na wszystkich kontynentach. Organizacja ta ogłosiła dziś, że rozpoczęła współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), Bankiem Światowym i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). W ramach współpracy instytucje chcą sformalizować zasady wykorzystania cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) w systemach bankowych.
Zgodnie z raportem, do końca 2022 roku członkowie G20, MFW, Bank Światowy i BIS zakończą prace nad ramami regulacyjnymi stablecoinów oraz badania i eksperymenty dot. CBDC.
Stablecoiny są cyfrowymi walutami, które zazwyczaj są powiązane z fiatami, takimi jak np. dolar amerykański. W raporcie stwierdzono, że MFW i Bank Światowy do 2025 roku będą miały możliwości techniczne, aby ułatwić międzynarodowe transakcje CBDC.
“Kraje te przeanalizują możliwości stworzenia nowych wielostronnych platform, globalnych porozumień w sprawie stabilnych monet i walut cyfrowych banku centralnego, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją płatności transgraniczne, bez uszczerbku dla minimalnych standardów nadzorczych i regulacyjnych mających na celu kontrolę ryzyka dla stabilności monetarnej i finansowej”.
– stwierdziła Rada Stabilności Finansowej G20 (FSB), organ utworzony po kryzysie finansowym z 2008 roku.
Międzynarodowe sojusze
Regulacje G20 dot. stablecoinów są następstwem wspólnego raportu wydanego w ubiegłym tygodniu przez grupę G7 za pośrednictwem BIS. W zeszłotygodniowym raporcie, przygotowanym przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych, Bank Kanady, Europejski Bank Centralny (EBC), Bank Anglii (BOE), Szwajcarski Bank Narodowy, szwedzki Sveriges Riksbank i Bank Japonii (BOJ), przedstawiono właściwości, których banki centralne będą wymagać od CBDC w swoich krajach.
Wg. tych instytucji CBDC będą musiały być wymienne z istniejącymi formami pieniądza, przypominać gotówkę w swojej łatwości użytkowania, oraz działać przy niskich lub zerowych kosztach.
Systemy CBDC powinny również łączyć się ze starszymi technologiami finansowymi, umożliwiać natychmiastowe rozliczanie dużych ilości transakcji, być odporne na ataki cybernetyczne oraz zgodne przepisami.
W raporcie stwierdzono, że CBDC może poprawić płatności transgraniczne, przeciwdziałać korporacyjnym projektom tj. Facebook Libra, czy przekazać płatności stymulacyjne podczas pandemii. CBDC nie będzie jednak anonimowe i samodzielne. Wg. raportu CBDC będzie się różnić od innych cyfrowych walut, jednak zostanie od nich zapożyczona technologia rozproszonej księgi (DLT).
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.