Friend.tech już na początku mierzy się z poważnym problemem | Wiadomości | CrypS.

Friend.tech już na początku mierzy się z poważnym problemem

Jacek Walewski
haker korea północna (1)

Główna atrakcja sieci Base, Friend.tech, przyciąga uwagę inwestorów i użytkowników. Zdecentralizowana platforma mediów społecznościowych cieszy się jednak też zainteresowaniem wielu osób wdrażających w niej boty o maksymalnej wartości ekstrakcji (MEV). Co zaś niemałe zagrożenie dla tego serwisu.


Friend.tech z problemami

Friend.tech to zdecentralizowana platforma mediów społecznościowych (DeS0), która powstała na bazie sieci Base. Umożliwia użytkownikom handlowanie udziałami w kontach w tej platformie.

Niestety sukces projektu starają się wykorzystać niekoniecznie uczciwe osoby. Boty MEV zarobiły bowiem aż ponad 2 miliony USD na „kluczach” w witrynie Friend.tech. Klucze umożliwiają zaś użytkownikom wspomniane kupowanie i sprzedawanie udziałów w kontach tego serwisu. Są więc właściwie najistotniejszym i najcenniejszym elementem całej inicjatywy.

Powyższemu problemowi przyjrzał się analityk Tom Wan. Zauważył, że od czasu uruchomienia platformy, co miało miejsce 11 sierpnia 2023 r., około 125 botów MEV zarobiło na Friend.tech 2,1 miliona USD. Dane od Dune Analytics wykazały, że najbardziej sprawny bot MEV przechwycił aż 96 kluczy. Oznacza to, że zarobił dla swojego użytkownika aż 500 000 USD (345 ETH).

To nie koniec. Dune Analytics wykryło, że na adres smart kontraktu Friend.tech wysłano ponad 800 000 nieudanych transakcji, przy czym boty MEV odpowiadały za około 91% tychże.

Jaki jest zaś obecny stan projektu? Według danych DefiLlama całkowita wartość zablokowana (TVL) Friend.tech jest na poziomie 5,7 miliona USD. Daje nam to wzrost o 322% w skali tygodnia. Cała platforma ma obecnie ponad 115 000 unikalnych użytkowników.

Wpływ na Base

Dodajmy, że sukces Friend.tech jest potrzebny twórcom sieci Base z giełdy Coinbase. W poniedziałek 21 sierpnia w tej sieci zarejestrowano bezprecedensowy poziom aktywności. Dzienna liczba transakcji na sekundę (TPS) znalazła się na poziomie 15,88, co pokazuje wydajność projektu. Tu pojawia się zresztą też wątek portalu społecznościowego. Z danych Dune wynika, że we wspomniany poniedziałek około 35 000 ze 103 000 aktywnych adresów w sieci Base było użytkownikami Friend.tech. Oznacza to, że 25% aktywności Base jest generowane za pomocą platformy social mediów.

Statystyki te pokazują ogromny rozwój Base od czasu uruchomienia tej sieci, co miało również miejsce w tym miesiącu.

haker korea północna (1)



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.