FBI zamyka 9 giełd kryptowalut. Obsługiwały hakerów
FBI i ukraińska policja przejęły strony internetowe i serwery 9 giełd kryptowalut umożliwiających pranie środków z oszustw i ataków hakerskich. Wśród ich klientów znajdowały się między innymi gangi ransomware.
Przejęte strony umożliwiały anonimową wymianę kryptowalut na tokeny zapewniające większą anonimowość. Ich usługi były reklamowane na zamkniętych forach hakerskich i korzystali z nich głównie cyberprzestępcy. Giełdy pomagały prać pieniądze z okupów otrzymanych przez gangi ransomware, które żądają zapłaty za oddanie dostępu do przejętych i zaszyfrowanych baz danych.
Międzynarodowa akcja służb, w której brały udział FBI i ukraińska cyberpolicja oraz prokuratura, doprowadziła do zajęcia domen i serwerów dziewięciu giełd kryptowalut. Ich infrastruktura znajdowała się na terenie Ukrainy i niepodanych z nazwy europejskich państw.
Wśród zlikwidowanych platform znalazły się:
- 24xbtc.com
- 100btc.pro
- pridechange.com
- 101crypta.com
- uxbtc.com
- trust-exchange.org
- bitcoin24.exchange
- paybtc.pro
- owl.gold
Na ich stronach wyświetlany jest komunikat FBI w języku rosyjskim i angielskim:
Polskie służby pomagają zamknąć czarny rynek w darknecie
W ostatnim czasie swój finał miała także operacja SpecTor, wymierzona w czarne rynki w darknecie. W wyniku współpracy Europolu i organów ścigania ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Brazylii, Francji, Niemiec, Holandii, Polski, Szwajcarii oraz Wielka Brytanii aresztowano 288 osób i przejęto 50,8 mln EUR w gotówce i kryptowalutach, 850 kg narkotyków i 117 sztuk broni palnej.
Akcja była prowadzona na trzech kontynentach i jak podano w komunikacie Europolu, w jej wyniku zlikwidowano czarny darknetowy rynek Monopoly Market. Najwięcej resztowań miało miejsce w Stanach Zjednoczonych (153 osoby). W Polsce zatrzymano jednego podejrzanego. Osoby te były sprzedawcami i kupującymi nielegalne towary, mającymi na koncie kilkadziesiąt tysięcy transakcji.
W ramach przygotowań do operacji w kwietniu 2022 roku niemieckie służby zamknęły największy w tamtym czasie czarny rynek o nazwie Hydra. Platforma odpowiadała za ok. 80% kryptowalutowych transakcji w darknecie w 2021 roku z przychodami szacowanymi na 1,23 mld EUR.
Operacja SpecTor zakończyła się lepszym wynikiem niż dwie poprzednie akcje Europolu o kryptonimach DisrupTor (2020) ze 179 zatrzymanymi i Dark HunTor (2021) ze 150 aresztowaniami.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.