Europejski Bank Centralny: "Bitcoin traci na znaczeniu" | Wiadomości | CrypS.

Europejski Bank Centralny: “Bitcoin traci na znaczeniu”

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Unia Europejska rozważa regulacje kryptowalut w kwestii kryzysu energetycznego
W tym artykule:

Szefowie EBC uważają, że bitcoin nie posiada cech, które pozwoliłyby mu stać się integralną częścią systemu finansowego.


Ulrich Bindseil, dyrektor ds. infrastruktury rynkowej i płatności w Europejskim Banku Centralnym, oraz Jürgen Schaaf, doradca EBC ds. infrastruktury rynkowej i płatności, opublikowali artykuł krytykujący bitcoina.

Twierdzą oni, że z powodu swojej koncepcji i wad technicznych pierwsza kryptowaluta raczej nie będzie wykorzystywana do codziennych płatności na równi z konwencjonalnymi walutami. Transakcje bitcoinowe są bowiem zbyt czasochłonne i zbyt drogie.

Bindseil i Schaaf twierdzą, że BTC nie nadaje się do inwestowania, ponieważ kryptowaluta nie tworzy przepływów pieniężnych ani nie generuje dywidend. Nie może też być wykorzystana do generowania płatności społecznych. Oznacza to, że wartość bitcoina opiera się wyłącznie na manipulacji rynkowej.

Kryptowaluty vs bańka spekulacyjna

Kierownictwo EBC porównało kryptowaluty do baniek spekulacyjnych, gdzie zyski zależą od napływu nowych pieniędzy. Duzi inwestorzy bitcoina są więc zainteresowani utrzymaniem stanu euforii wśród nowych inwestorów.

Eurobankowcy zauważyli, że regulatorzy w ostatnich miesiącach często mówili o nadzorze nad przestrzenią kryptowalut i próbowali odpowiednio zmienić przepisy. Jednak to przyczynia się do niezrozumienia samych cyfrowych aktywów – uważają Bindzijl i Schaaf.

Ich zdaniem dyskusje wśród ustawodawców na temat zalet bitcoina promują inwestycje w kryptowaluty i sprawiają wrażenie, że są one tylko kolejną klasą aktywów. Inwestycje dużych instytucji finansowych w bitcoina dają również inwestorom indywidualnym fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Tymczasem regulatorzy jedynie spekulują na temat ryzyka związanego z kryptowalutami, ale nie spieszą się z opracowaniem zasad ich regulacji – oburzają się Bindzijl i Schaaf.

Zużycie energii i e-odpady

Wspólny artykuł mówi, że wydobycie bitcoinów zużywa rocznie ilość energii elektrycznej porównywalną do zużycia całej Austrii. Górnicy BTC generują tyle e-odpadów, co kraj taki jak Holandia. Autorzy artykułu ostrzegli bitcoinowe banki przed ryzykiem utraty reputacji, które może pojawić się w przypadku poniesienia przez klientów poważnych strat.

W sierpniu EBC powiedział, że jedyną alternatywą dla pieniędzy fiat może być publiczna waluta cyfrowa. W listopadzie prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że Komisja Europejska pracuje już nad projektem ustawy o cyfrowym euro.

Unia Europejska rozważa regulacje kryptowalut w kwestii kryzysu energetycznego

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.