Europa pracuje nad regulacjami dot. sztucznej inteligencji (AI) | Wiadomości | CrypS.

Europa pracuje nad regulacjami dot. sztucznej inteligencji (AI)

Jacek Walewski
euro

Branża sztucznej inteligencji musi zostać uregulowana – grzmią eksperci. Parlament Europejski zaskakująco szybko podjął w tej kwestii działania i uchwalił ustawę o AI.


UE reguluje rynek sztucznej inteligencji

Ustawę UE przegłosowano w parlamencie Wspólnoty podczas głosowania, jakie miało miejsce w dniu 14 czerwca. Większość europosłów poparła projekt. Aż 499 było za, 28 – przeciw, zaś aż 93 wstrzymało się od głosu.

Powyższe nie oznacza końca procesu. Nim ustawa wejdzie w życie, prowadzone będą indywidualne negocjacje z europosłami, których celem jest dopracowanie szczegółów regulacji do końca.

Co jednak zawiera ustawa? Po pierwsze, regulacje, które “mają na celu promowanie wdrażania godnej zaufania sztucznej inteligencji skoncentrowanej na człowieku oraz ochronę zdrowia, bezpieczeństwa, praw podstawowych i demokracji przed jej szkodliwymi skutkami” AI. Słuchać w tym echa strachu przed użyciem nowej technologii w wojnie informacyjnej. Ten ostatni nie jest bezpodstawny, bowiem nawet niedawno widzieliśmy, jakie deepfake’i potrafi generować sztuczna inteligencja. Głośno zrobiło się o grafikach, które przedstawiały aresztowanie Donalda Trumpa. Wszystko miało miejsce, gdy były prezydent był wzywany na przesłuchanie w związku z jedną afer.

W praktyce ustawa ma zakazać niektóre usługi i produkty, które są związane ze sztuczną inteligencją. Chodzi o: inwigilację biometryczną, system punktacji społecznej, „rozpoznawanie emocji” i nieukierunkowane systemy rozpoznawania twarzy. Oznacza to, że np. ChatGPT od OpenAI i Bard od Google mogłyby działać, ale pod warunkiem, że nie będą wspierały funkcjonowania przestępców.

Gdy ustawa wejdzie w życie, każdy system sztucznej inteligencji, który potencjalnie mógłby „wyrządzić znaczną szkodę zdrowiu, bezpieczeństwu, prawom podstawowym lub środowisku” lub „wpłynąć na wyborców i wynik wyborów”, zostanie sklasyfikowany jako system wysokiego ryzyka.

Czy regulacje AI są potrzebne?

Czy takie regulacje są konieczne? Eksperci są na tym polu w zaskakujący sposób zgodni i twierdzą, że tak. Tak jak wspomnieliśmy, AI może być wykorzystywana w dezinformacji, wpływać więc przez to np. na wyniki wyborów politycznych. Technologia mogłaby mocno zagrozić ludziom i demokracji. Pytanie, czy wspomniane przepisy zablokują działania przestępców i obcych wywiadów. Historia uczy, że ci zawsze znajdują jakiejś obejście prawa.

euro



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.