Grozi nam zalew deep fake'ów generowanych przez AI - ostrzega ONZ | Wiadomości | CrypS.

Grozi nam zalew deep fake’ów generowanych przez AI – ostrzega ONZ

sztuczna inteligencja AI

ONZ idzie na wojnę. Przeciwnik jest jednak bardzo wymagający i trudny do pokonania. Chodzi o sztuczną inteligencję. Organizacja chce bowiem zająć się fake newsami generowanymi przez AI.


ONZ vs. sztuczna inteligencja

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) twierdzi, że fake newsy, które są generowane przez sztuczną inteligencję, to ”poważne” zagrożenie, które musi zostać “pilnie” zniwelowane. W raporcie z 12 czerwca podano, że ryzyko dezinformacji w Internecie ”wzrosło” z powodu ”szybkiego postępu technologicznego”, związanego z “generatywną sztuczną inteligencją”. Do tego dochodzą deepfake’i, z którymi AI radzi sobie nad wyraz dobrze.

Fake newsy mogą być wykorzystywane w wojnie informacyjnej, która staje się coraz większym zagrożeniem. Nie tak dawno Internet obiegła grafika, która przedstawiała aresztowanie Donalda Trumpa. Na pierwszy rzut oka wyglądała jak fotografia. Oprócz tego wszystko to może prowadzić do manipulacji rynkami finansowymi. W zeszłym miesiącu S&P 500 na krótko spadł o spory procent z powodu obrazu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję i sfałszowanej wiadomości o eksplozji w pobliżu Pentagonu.

ONZ domaga się podjęcia „pilnych i natychmiastowych” działań w celu zapewnienia odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

Epoka filozofii Doliny Krzemowej „idź szybko do przodu i psuj rzeczy” musi się zakończyć

– stwierdzono w komunikacie.

Przy tej okazji sekretarz generalny ONZ – António Guterres – zorganizował konferencję prasową, na której w obrazowy sposób opisał obecną sytuację. Jego zdaniem ”dzwonki alarmowe” są ”ogłuszające”. Kierowana przez niego organizacja ma opracować kodeks etycznego wykorzystywania AI. W praktyce ma chodzić o “zbiór zasad, które (…) dobrowolnie wdrożą rządy, platformy cyfrowe i inne zainteresowane strony”. Dokument ma zostać opracowany przed Szczytem Przyszłości, czyli konferencją, która jest zaplanowana na koniec września 2024 roku.

Elity Wielkiej Brytanii też widzą zagrożenie

Podobnego zdania jest były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i polityk Partii Konserwatywnej William Hague. Oni z kolei opublikowali raport na temat sztucznej inteligencji, w którym podali, że Zachód powinien uregulować rynek tej nowej technologii.

Zdaniem duetu, pojawienie się sztucznej inteligencjimoże stanowić największe wyzwanie polityczne, jakie kiedykolwiek napotkano”. Wszystko ze względu na jej ”nieprzewidywalny rozwój” i ”stale rosnącą moc”.

sztuczna inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.