ETF-y na bitcoina zaliczają ważny kamień milowy. Które fundusze giełdowe są na prowadzeniu? | Wiadomości | CrypS.

ETF-y na bitcoina zaliczają ważny kamień milowy. Które fundusze giełdowe są na prowadzeniu?

Bitcoin ETF

Fundusze giełdowe (ETF-y) dla rynku spot największej z kryptowalut cieszą się naprawdę dużym popytem ze strony inwestorów. Dziś mija równo 6 miesięcy od ich zatwierdzenia przez amerykańską SEC, a przed weekendem te instrumenty finansowe odnotowały przebicie ważnego kamienia milowego w postaci 1 miliona BTC będących pod opieką emitentów.


  • Michael Saylor, czyli założyciel i były dyrektor generalny MicroStrategy, opublikował na swoim profilu na X informację, że łączna ilość bitcoinów znajdujących się pod kontrolą emitentów spotowych ETF-ów na to aktywo przekroczyła próg 1 miliona,
  • Ten fakt potwierdza tylko silne zainteresowanie inwestorów detalicznych, jak i gigantów z Wall Street, alokacją na tę kryptowalutę. Najwięcej kapitału w ramach tego typu ETF-ów wpłynęło do BlackRock, Grayscale oraz Fidelity.

Sukces ETF-ów na bitcoina

Inwestorzy chcą mieć dostęp do bitcoina za pośrednictwem giełd z tradycyjnego sektora finansowego w formie spotowych ETF-ów. To jest fakt niezaprzeczalny i mamy tego kolejne potwierdzenie.

Otóż wczoraj, w dniu 9 czerwca, założyciel i były CEO, a obecnie prezes wykonawczy największej firmy na świecie inwestującej w cyfrowe złoto, czyli MicroStrategy, udostępnił wpis dot. przekroczenia poziomu 1 miliona sztuk BTC będącego pod opieką emitentów wyżej wspomnianych funduszy giełdowych.

Michael Saylor napisał, że w ramach wszystkich ETF-ów dla rynku kasowego bitcoina na świecie (jest ich obecnie 34), ich emitenci zgromadzili 1 031 973 BTC.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że w samych Stanach Zjednoczonych sektor ten odnotował ostatnio 19 dni z rzędu pod kątem wpływów kapitału netto. W dniu 7 czerwca (miniony piątek) do amerykańskich funduszy giełdowych wpłynęło 131 milionów dolarów.

Podium należy do tych firm

Jak pisałem wyżej, jutro minie równo 6 miesięcy od oficjalnego startu spotowych ETF-ów w Stanach Zjednoczonych. Dzień przed tym (6 stycznia) amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) po 11 latach starań różnych podmiotów w końcu zgodziła się na ich uruchomienie.

Lwia część zasług w tym, że w końcu udało się przełamać opór tego regulatora, zdecydowanie musi być przypisana firmie BlackRock, której ze względu na jej pozycję na światowym rynku już naprawdę rzadko się odmawia.

Ten zarządca aktywami bardzo szybko podbił rynek ETF-ów spot na bitcoina, a jego fundusz – iShares Bitcoin Trust – posiada w jego ramach pod swoją opieką kapitał o wartości 21,4 miliarda dolarów.

Drugie miejsce należy do Grayscale (20,1 miliarda dolarów), którego fundusz Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) także miał ogromny wpływ na zmianę stanowiska SEC.

Podium zamyka natomiast firma Fidelity, której ETF – Wise Origin Bitcoin Fund – odnotował od stycznia napływ środków o wartości 12,3 miliarda dolarów.

Bitcoin ETF



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.