ETF na bitcoina od Grayscale to już pewnik? Sąd zamyka sprawę przeciwko SEC | Wiadomości | CrypS.

ETF na bitcoina od Grayscale to już pewnik? Sąd zamyka sprawę przeciwko SEC

Grayscale Grayscale

Okręgowy Sąd Apelacyjny stanu Karolina Południowa w USA zamknął sprawę dot. sporu pomiędzy amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) a Grayscale. Wydano ostateczny wyrok, który nakazuje agencji wycofanie się z odrzucenia wniosku zarządzającego aktywami dot. stworzenia ETF-a na bitcoiny. Innymi słowy, wniosek Grayscale o konwersję GBTC na ETF rynku spot BTC zostanie ponownie rozpatrzony przez SEC. I raczej w sposób pozytywny.


Grayscale wygrywa

Zakończenie sprawy to wielki sukces Grayscale. Nie jest to jednak żadna niespodzianka. Dwa miesiące temu sąd uznał, że SEC w kwestii wniosku firmy podjęła negatywną decyzję w sposób „arbitralny i kapryśny”. Spółka chciała zamienić Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) w ETF spot rynku BTC.

Po decyzji sądu wniosek Grayscale wraca do SEC. Choć wyrok sądu jest dla tego pierwszego podmiotu pozytywny wcale nie oznacza to, że Komisja na 100% zatwierdzi zamianę GBTC w ETF-a. Urzędnicy nadal mogą zatwierdzić lub odrzucić wniosek Grayscale, ale z innych powodów niż zrobili to wcześniej. Pytanie, czy odważą się na ponowne “nie”.

SEC jest dziś także w trakcie procedowania wielu innych funduszy ETF na bitcoiny, w tym wniosków od gigantów pokroju BlackRock, Fidelity i Franklin Templeton. Wiele osób oczekuje, że ich zatwierdzenie będzie miało miejsce jeszcze w tym roku. Do tego sugerują to pewne zjawiska, które opisaliśmy tutaj. Zwłaszcza BlackRock jest chyba pewne tego, że jego fundusz pojawi się na rynku do paru tygodni.

Zespół Grayscale nie może się doczekać dalszej konstruktywnej współpracy z SEC w celu przekształcenia GBTC w fundusz ETF

– stwierdziła rzeczniczka Jennifer Rosenthal w oświadczeniu opublikowanym po poniedziałkowym zakończeniu sprawy.

GBTC jest gotowe do działania i zamierzamy działać tak szybko, jak to możliwe, w imieniu naszych inwestorów

– dodała.

SEC przegrywa

Urzędnicy SEC nie będą tego roku wspominać dobrze. Przegrali w sądzie z Grayscale i częściowo z Ripple. Do tego wycofali zarzuty dot. szefostwa tej ostatniej firmy. Wątpliwe też, by odważyli się ponownie odrzucić wniosek tej pierwszej, bowiem Gary Gensler, przewodniczący Komisji, jest pod coraz większym naciskiem polityków.

Kongresmeni z Partii Republikańskiej coraz mocniej atakują go ze względu na jego antykryptowalutową politykę.

SEC przegrywa, branża blockchaina wygrywa!

Grayscalereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.