ETF-y dla Ethereum nie powinny startować w maju. CIO Bitwise wyjaśnia, dlaczego | Wiadomości | CrypS.

ETF-y dla Ethereum nie powinny startować w maju. CIO Bitwise wyjaśnia, dlaczego

Filip Dzięciołowski
ETF Ethereum

Po tym, jak w styczniu br. udało się po 11 latach uzyskać w końcu przełomową zgodę na spotowe ETF-y bitcoina w USA, rynek kryptowalut oczekuje na analogiczny sukces w kwestii funduszy giełdowych dla etheru. Analitycy prognozują 50% szans na to, że te mogą zostać zatwierdzone już w maju. CIO Bitwise uważa jednak, że najlepiej byłoby, jakby wydarzyło się to nie szybciej niż w grudniu.


  • Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan twierdzi, że istnieje 50% szans na zatwierdzenie przez SEC wniosków o stworzenie ETF-ów dla ETH już w maju tego roku. Jego zdaniem, w przypadku odrzucenia tych zgłoszeń regulator może zostać pozwany do sądu, jak miało to miejsce w przypadku Grayscale,
  • Natomiast CIO Bitwise – Matt Hougan – twierdzi, że spotowe ETF-y dla etheru nie powinny startować szybciej niż grudniu. Jego zdaniem taka sytuacja odbiła by się lepiej na sytuacji tego typu funduszy giełdowych.

Kiedy ETF-y na Ethereum?

W przeciwieństwie do bitcoina (BTC) sytuacja etheru (ETH) w kwestii postrzegania go przez amerykańską SEC jako towar lub papier wartościowy jest bardziej skomplikowana. Gary Gensler w przeszłości podkreślał, że największa z kryptowalut jest jedyną, którą można uznać za towar, a cała reszta jest więc papierem wartościowym.

Jednakże podczas licznych przesłuchań w Kongresie USA przewodniczący SEC nie był w stanie odpowiedzieć jasno na pytanie, czy aby na pewno ether jest papierem wartościowym czy nie. Warto wziąć pod uwagę też, że w wielu pozwach sądowych, jakie ta instytucja złożyła przeciwko giełdom kryptowalut i innym brokerom z tej branży o handel niezarejestrowanymi papierami wartościowym, nigdy nie wskazano bezpośrednio ETH.

Z drugiej strony konkurent SEC o miano podmiotu regulującego kryptowaluty w USA, czyli CFTC (Commodity Futures Trading Commission; z ang. Komisja ds. handlu kontraktami terminowymi na towary) twierdzi, że ether, tak samo jak litecoin (LTC) jest towarem i bez dyskusji.

Ta klasyfikacja może okazać się kluczowa w sprawie wniosków, które takie firmy jak BlackRock, Bitwise czy Fidelity złożyły kilka miesięcy temu u SEC odnośnie powstania ETF-ów dla rynku spot etheru. Zgoda regulatora w tym przypadku na zawsze by ucięła wszelkie spekulacje, czym jest ten altcoin. Obecnie Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poprosiła potencjalnych emitentów o przedstawienie dodatkowych komentarzy do wysłanych wniosków.

Nie oznacza to jednak, że szanse na zgodę w tej sprawie nagle zaczęły się oddalać. Według Nikolaosa Panigirtzoglou’a, czyli dyrektora zarządzającego banku JPMorgan, wciąż jest 50% szans na to, że SEC zatwierdzi otrzymane podania już w przyszłym miesiącu:

Jeśli w maju nie zostanie zatwierdzona sprawa ETF-ó dla rynku spot etheru, zakładamy, że chwilę później odbędzie się proces sądowy przeciwko SEC. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że SEC ostatecznie przegra postępowanie sądowe (podobnie jak to miało miejsce w przypadku batalii prawnych Grayscale i Ripple w zeszłym roku), co oznacza, że ​​ostatecznie SEC zatwierdzi spotowe fundusze ETF na Ethereum.

W optymistycznym tonie wobec tej sprawy wypowiada się również CIO Bitwise – Matt Hougan. Ten jednak uważa, że nie ma co się śpieszyć z wprowadzaniem na rynek funduszy giełdowych dla drugiej największej kryptowaluty. Jego zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby uruchomienie ich w okolicach grudnia tego roku:

Myślę, że fundusze ETF Ethereum przyciągną więcej aktywów, jeśli zostaną uruchomione w grudniu, niż gdyby wystartowały w maju.

Jak wyjaśniał, instytucje obecnie wciąż są na etapie dostosowywania się do sytuacji po uruchomieniu ETF-ów śledzących cenę spot bitcoina. Z tego też właśnie powodu odpalenie kolejnych tego typu instrumentów finansowych byłoby bardziej praktyczne i potencjalnie przyciągnęłyby o wiele więcej kapitału na tej rynek.

Fundusze dla rynku spot ETH odniosą znacznie większy sukces niż kontrakty terminowe dla tej kryptowaluty.

O jakich ogólnie mówimy kwotach? Hougan prognozuje, że w pierwszym roku działania, czyli 2025, będą to sumy rzędu mniej niż 50 miliardów dolarów.

ETF Ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.