Elon Musk pyta o Vitalika Buterina. Programista wybrał inną platformę niż X i wzywa do jej obserwowania | Wiadomości | CrypS.

Elon Musk pyta o Vitalika Buterina. Programista wybrał inną platformę niż X i wzywa do jej obserwowania

Vitalik Buterin Farecaster
W tym artykule:

Współtwórca Ethereum i do dziś najbardziej znana twarz tego projektu – Vitalik Buterin – w ostatnim czasie coraz mniej udziela się na platformie społecznościowej Elona Muska, czyli X. Miliarder w przeszłości zbytnio nie interesował się tym, dlaczego wpływowe postacie porzucają jego serwis, ale wczoraj wywołał bezpośrednio do tablicy rosyjsko-kanadyjskiego programistę.


  • Vitalik Buterin od kilku miesięcy chętniej korzysta z alternatywnej platformy społecznościowej do publikowania ważnych informacji oraz dzielenia się swoim przemyśleniami niż X (ex. Twitter). Jest to zdecentralizowany serwis o nazwie Farcaster,
  • Na zauważalny spadek aktywności Buterina na tym pierwszym zwrócił uwagę wczoraj sam Elon Musk pytając się, dlaczego ten odszedł. Użytkownicy X odpowiedzieli CEO Tesli przedstawiając kilka powodów,
  • Programista natomiast w zeszłym tygodniu wymieniał zalety Farcaster podczas wydarzenia ETH Taipei, na którym to przemawiał.

X przestał być atrakcyjnym serwisem społecznościowym?

Vitalik Buterin jest obserwowany na X przez ponad 5,3 miliona użytkowników. Programista w przeszłości dość aktywnie udzielał się na tej platformie społecznościowej, publikując ważne informacje dot. rozwoju Ethereum, swoje przemyślenia i propozycje związane ze zmianami w ekosystemie tego blockchaina.

Nie brakło również komentarzy odnośnie bieżących wydarzeń na rynku kryptowalut czy na świecie (jak wtedy, gdy programista zwrócił się po rosyjsku do Vladimira Putina w związku z najazdem wojsk dyktatora na Ukrainę).

Jednakże w ostatnim czasie bohater tego artykułu zaczął powoli wycofywać się z życia na X i częstotliwość publikowanych przez niego treści znacznie zmalała. W miniony poniedziałek zainteresował się tym osobiście Elon Musk pytając społeczność serwisu, dlaczego Buterin “odszedł”?

Jak możecie przeczytać na wyżej zamieszczonym tweecie, profil @AutismCapital apelował, by programista wrócił na X i “nie zamykał się na swojej wyspie” w postaci konkurencyjnego serwisu Farcaster. Prawdą jest to, że Buterinowi platforma ta mocno przypadła do gustu i właśnie na niej w ostatnim czasie spędza więcej czasu.

Zanim przejdę do opisania tego, czym dokładnie jest ów serwis i co o nim ostatnio powiedział sam Vitalik, to skupmy się na tym, na co zwrócili uwagę użytkownicy X, którzy odpowiedzieli na pytanie Elona Muska.

Wskazano m.in. na stale utrzymujący się problem botów na tej platformie, co z resztą jest prawdą, która mnie osobiście także nieco irytuje.

Musk przejmując Twittera w październiku 2022 roku deklarował rozwiązanie problemu dot. botów, które generują spam w tym serwisie. Jak widać, po prawie około półtora roku od tego momentu zjawisko to nadal trwa.

Inni użytkownicy wskazywali również na to, że X nie posiada zintegrowanych opcji płatności on-chain, na którą Crypto Twitter mocno wyczekuje.

Dlaczego Vitalik wybrał Farcaster?

W zeszłym tygodniu w Tajwanie odbywała się konferencja ETH Taipei 2024, na której oczywiście jednym z głównym prelegentów był Buterin. I właśnie w trakcie udzielanego wywiadu programista omówił temat tego, co mu przeszkadza w X, a jakie wartości przyciągnęły go na Farcaster.

Twitter to miejsce, w którym przebywają wszyscy ludzie, ale jest to także serwis, w którym działają ci wszyscy naprawdę irytujący ludzie. Rodzaj zaangażowania, w jakim uczestniczę na Farcaster, jest w rzeczywistości wyższej jakości

– powiedział Buterin.

Wspomniał przy tym, że z tej platformy korzystają także użytkownicy, którzy nie są ściśle związani z branżą kryptowalut, co jego zdaniem jest dużym sukcesem tego serwisu:

Myślę, że jest to ważny sukces, na którym można się oprzeć i który warto powtórzyć w innych [zdecentralizowanych] aplikacjach

Farcaster nie jest wcale takim młodym serwisem, bowiem powstał już w 2020 roku. Jednakże przez ostatnie 3 lata był dosyć mało znaną alternatywą, co się zmieniło dopiero w styczniu br. Wtedy to na tej zdecentralizowanej platformie swój debiut miał protokół “Frames”, dzięki któremu jej użytkownicy mogą korzystać  z wielu funkcji on-chain, takich jak tworzenie NFT, uczestniczenie w rozgrywkach gamingowych czy dokonywanie zakupów płacąc peer-to-peer.

Buterin podczas ETH Taipei zwrócił się do reporterów, że powinni częściej opisywać treści, które są zamieszczane na Farcaster, tak samo jak jest to robione w przypadku informacji przekazywanych za pośrednictwem X.

Dajcie spokój, jesteśmy zdecentralizowaną przestrzenią, musimy korzystać z naszych własnych zasobów!

– apeluje Buterin.

Vitalik Buterin Farecaster

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.