Do Kwon stanął przed sądem w USA. Postawiono mu kolejny zarzut | Wiadomości | CrypS.

Do Kwon stanął przed sądem w USA. Postawiono mu kolejny zarzut

Do Kwon

Stało się to, co jeszcze parę miesięcy wydawało się niemożliwe: Do Kwon stanął przed sądem w USA. Nie przyznał się jednak do winy.


  • Do Kwon stanął przed sądem w Nowym Jorku, ale nie przyznał się do winy.
  • Wcześniej doprowadził do wielkich strat inwestorów Terry, na czele którego to projektu stał.
  • Ostatnie blisko 2 lata spędził w areszcie w Czarnogórze.

Do Kwon przyznał się do winy

Po wielomiesięcznej batalii proceduralnej Do Kwon, założyciel Terry, trafił w końcu do USA i stanął przed sądem w Nowym Jorku. Nie przyznał się jednak do stawianych mu zarzutów karnych dotyczących upadku ekosystemu Terra w 2022 r.

Służby USA oskarżyły obecnie 33-letniego przedsiębiorcę o dziewięć przestępstw, w tym oszustwo dot. emisji nielegalnych papierów wartościowych, oszustwo telekomunikacyjne i spisek mający na celu wypranie pieniędzy.

Ten ostatni zarzut – prania pieniędzy – to nowy element układanki. Według prokuratora USA,

Kwon ułatwił realizację transakcji na kwotę ponad 10 000 USD, wiedząc, że chodziło o “dochód z jakiejś formy nielegalnej działalności”. O tej sprawie wcześniej nie wiedzieliśmy.

Pozostałe zarzuty dot. już stricte Terry.

Za kulisami główne produkty Terraform nie działały tak, jak reklamował je Kwon

– podały służby USA.

Sam Kwon miał “stworzyć iluzję funkcjonującego i zdecentralizowanego systemu finansowego, aby przyciągnąć inwestorów”.

O przejęcie Kwona, który przebywał od 2023 r. w areszcie w Czarnogórze, starały się także służby Korei Południowej. One też zarzucały mu oszukanie inwestorów.

Koniec odysei

Kwon został aresztowany w Czarnogórze za próbę przekroczenia granicy z fałszywym paszportem. W kraju tym spędził blisko dwa lata, bo o jego przejęcie rywalizowały ze sobą USA i jego ojczysta Korea Płd.

Kwon założył Terrę, która opierała się na dwóch elementach: tokenie LUNA i algorytmicznym stablecoinie TerraUSD (UST).

Projekt cieszył się dużą popularnością wśród inwestorów i szybko rozrósł się, stając się drugim co do wielkości blockchainem – zaraz po Ethereum.

LUNA była w szczytowym okresie rozwoju jednym z najpopularniejszych cyfrowych aktywów. Problem w tym, że projekt UST okazał się wadliwy i Terra upadła w maju 2022 roku, generując przy tym aż 40 miliardów USD strat inwestorów.

Powodem był depeg UST, którego kurs stracił powiązanie z dolarem. Pomijając straty rynkowe, projekt Kwona zniechęcił rynek do prac nad algorytmicznymi stablecoinami.

Do Kwon

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.