DeFi może “przekształcić światowe finanse” – uważa Wharton School of Business
Wharton School of Business Uniwersytetu Pensylwanii jest postrzegana jako jedna z najlepszych szkół biznesowych w Stanach Zjednoczonych. Co więcej jest najstarszą szkołą biznesową na świecie. W swoim nowym raporcie zatytułowanym “DeFi Beyond the Hype”, jej specjaliści szczegółowo opisują tajniki DeFi. Według nich DeFi ma “potencjał, aby przekształcić światowe finanse”.
Raport Wharton, przygotowany we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, zawiera doskonały przegląd aktualnego sektora DeFi. Na pierwszej stronie dwudziestostronicowego dokumentu zespół przyznaje, że pomimo wzrostu usług DeFi z poziomu poniżej 1 mld USD w 2019 r. do ponad 80 mld USD w chwili obecnej, DeFi jakie znamy, jest wciąż “na wczesnym etapie dojrzewania”.
Zespół Wharton, pod kierownictwem profesora Kevina Werbacha, podzielił usługi DeFi na sześć różnych segmentów: stablecoiny, giełdy, pożyczki, instrumenty pochodne, ubezpieczenia i zarządzanie aktywami. W raporcie szczegółowo omówiono każdy z tych segmentów oraz sposób działania DeFi w ich obrębie. Jednocześnie zaznaczono, że czasami granice między nimi mogą się zacierać. Werbach i jego zespół przedstawiają podstawowe informacje na temat wszystkich kluczowych części systemu DeFi (portfele, wyrocznie, cyfrowe aktywa itp.)
Zespół nakreśla również cztery “cechy definiujące” DeFi: zaangażowanie w usługi finansowe, zminimalizowane zaufanie do operacji i rozliczeń (tj. integracja z publicznym blockchainem), nie powiernicza konstrukcja oraz otwarta, programowalna i elastyczna architektura.
Uwzględnienie szczegółów
Raport poświęca również czas na omówienie drobnych szczegółów. To one sprawiają, że DeFi jest tak pożądany przez inwestorów. Wśród nich znalazły się governance tokeny oraz inne zachęty, które napędzają płynność. Zespół omawia również koszty i korzyści wynikające z decentralizacji oraz nakreśla cienkie granice pomiędzy scentralizowanym, częściowo zdecentralizowanym i zdecentralizowanym zarządzaniem.
Co więcej, stara się nakreślić możliwości i wyzwania związane z DeFi. Według zespołu szanse tego sektora są ogromne. DeFi może bowiem zmniejszyć koszty transakcji, poprawić odpowiedzialność, dostęp do rynku oraz zwiększyć integrację usług finansowych. Pomimo wielu zalet DeFi nie jest wolne od problemów. Zdecentralizowane finanse wciąż zmagają się z problemem przepustowości, operacyjności między blockchainami (i z tradycyjnymi usługami) oraz kwestiami regulacyjnymi (zwłaszcza teraz).
Raport jest bardzo szczegółowy i zawiera 20 stron świetnego opracowania DeFi. Jednakże, poza przedstawieniem szerokiej perspektywy tego, czym są zdecentralizowane finanse, zespół Wharton poświęca również czas na omówienie protokołów takich jak Uniswap, SushiSwap, Compound, AAVE itp. Wharton School of Business podsumowuje:
DeFi ostatecznie odniesie sukces lub poniesie porażkę w oparciu o to, czy będzie w stanie spełnić swoją obietnicę usług finansowych, które są otwarte, zminimalizowane pod względem zaufania i nie wymagające nadzoru, ale nadal godne zaufania.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.