Czy memecoiny szkodzą branży kryptowalut? CEO CryptoQuant wywołał bardzo ciekawą dyskusję
Jednym z najbardziej szalonych, często pozbawionych logiki i spekulacyjnych segmentów rynku kryptowalut są memecoiny, czyli cyfrowe aktywa inspirowane danym memem lub wydarzeniem na świecie. Dyrektor generalny firmy CryptoQuant – Ki Young Ju – pokusił się o stwierdzenie, że ten rodzaj kryptowalut jest bardzo szkodliwy dla całej branży.
- Szef platformy analitycznej CryptoQuant uważa, że memiczne kryptowaluty prowadzą w głównej mierze do hazardowych postaw wśród młodych inwestorów,
- Jego zdaniem wiele tego typu projektów działa na granicy prawa i może bardzo negatywnie wpłynąć na postrzeganie tego rynku jako ogółu.
Memecoiny dodają kolorytu czy uwłaczają branży kryptowalut?
Zapewne zauważyliście, że temat memecoinów w naszych artykułach pojawia się równie często, co w przypadku bitcoina czy topowych altcoinów. Nie jest to spowodowane jakimś naszym subiektywnym zamiłowaniem do tego rodzaju kryptowalut (ale dobre i śmieszne memy zawsze doceniamy!), a bardziej tym, że po prostu w tym segmencie rynku dzieje się bardzo dużo i wpływa do niego naprawdę dużo kapitału.
Oczywiście, memecoiny lub shitcoiny (jak kto woli) to projekty, za którymi w większości przypadków nie stoi żaden zespół doświadczonych managerów, którzy specjalizują się w budowaniu projektów o mocnych fundamentach i prowadzeniu profesjonalnych kampanii marketingowych. Charakter tego rodzaju aktywów jest przeważnie spekulacyjny, a krążąca wokół ich otoczka ma być po prostu zabawna, tudzież urocza (jak np. w przypadku dogwifcoina).
Prawdą jest to, że na tego rodzaju kryptowaluty hype jest ogromny, a ich przedsprzedaż potrafi w moment zgromadzić miliony dolarów kapitału, tak samo wolumen handlu nimi wykręcać miliardowe kwoty. Boostem, który doprowadza do wybicia kursu danego memecoina często jest drobne wydarzenie, nawet i niewinna sugestia, jak chociażby wrzucenie przez wpływową postać z danego środowiska jakiegoś posta z obrazkiem, który można skojarzyć z danym projektem.
Ten rodzaj cyfrowych aktywów ma swoich entuzjastów, jak i sceptyków. Do tych drugich zdecydowanie zalicza się dyrektor generalny platformy analitycznej CryptoQuant, czyli Ki Young Ju. Przedsiębiorca napisał wczoraj na X, że z jego punktu widzenia memecoiny stanowią spore zagrożenie dla rynku kryptowalut i są negatywnym zjawiskiem.
Some say memecoins are a global lottery system that attracts new users to the crypto industry.
Would you risk losing money to enter the crypto space? Moreover, considering the "shitcoins" from the 2018 ICOs, which was basically a casino, did they contribute any societal value?
— Ki Young Ju (@ki_young_ju) March 18, 2024
Niektórzy twierdzą, że memecoiny to globalny system loterii, który przyciąga nowych użytkowników do branży kryptowalut. Czy ryzykowałbyś utratę pieniędzy, aby wejść do przestrzeni kryptowalut? Co więcej, biorąc pod uwagę „shitcoiny” z ICO z 2018 r., które w zasadzie były kasynem, czy wniosły one jakąś wartość społeczną?
– zapytał Ju w opublikowanym poście oraz dodał, że jeśli ktoś postrzega tego rodzaju tokeny jakoś coś dobrego, to zdecydowanie musi być na tym rynku “świeżakiem”.
Jak argumentował, takim projektom brakuje silnych liderów, którzy by stawiali za nadrzędny cel rozwój produktów dla całego ekosystemu cyfrowych aktywów. Ju sugeruje, że trendy związane z inwestowaniem w memiczne kryptowaluty odwracają uwagę od wspierania innowacji i praktycznych rozwiązań, a skłaniają coraz więcej osób do uprawiania hazardu.
Jednakże zrobił coś, co moim zdaniem jest zdrową praktyką, bowiem wezwał wszystkie osoby, które się z nim nie zgadzają, by udowodniły swoją rację. I tutaj zaczyna się naprawdę ciekawa i wartościowa dyskusja.
Pewien użytkowników napisał, że nie ma co obwiniać ludzi za to, że gonią za pieniędzmi, które łatwo zarobić na memecoinach, skoro branża blockchaina przez ostatnią dekadę nie potrafiła wdrożyć wielu rozwiązań do codziennego użytku. Z tym stwierdzeniem zgodził się CEO CryptoQuant i dodał, że programiści napędzają “to błędne koło” skupiając się na tworzeniu smark kontraktów dla memecoinów zamiast bardziej wartościowych produktów.
1) It is not people's fault running after meme coins but the industry which could not manage to make blockchain tech part of our lives since a decade. If devs are running after easy money, how can you blame the rest doing the same thing?
— Karabey (@levolev) March 18, 2024
Inna z opinii dotyczyła fundamentalnej cechy kryptowalut, jaką jest wolność finansowa. Jak napisał w odpowiedzi na pytanie Ju Alex Valaitis, ludzie mają prawo wydawać swoje środki na co im się podoba i nie nam jest to oceniać. Jednakże wskazał na to, że scentralizowane giełdy i kryptowalutowe aplikacje brokerskiej powinny bardziej rozróżniać memecoiny od projektów z poważnymi fundamentami pod względem UX.
Strongest counterargument is that Crypto was created in service to financial sovereignty.
It's not my place to tell people what to do with their financial assets.
That being said, I do think exchanges/apps should do a better job of distinguishing meme coins in their UX.
— Alex Valaitis (@alex_valaitis) March 18, 2024
Jeżeli chcecie zgłębić bardziej naturę memecoinów, dowiedzieć się gdzie ich szukać, na co uważać i poznać genezę ich powstania, to zapraszamy do przeczytania naszego poradnika poświęconego tego rodzaju kryptowalutom.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.