Banki centralne powołują grupę ds. cyfrowej waluty | Wiadomości | CrypS.

Banki centralne powołują grupę ds. cyfrowej waluty

Redaktor: Michał Misiura
6 banków podejmuje tworzy grupę roboczą ds. cyfrowych walut

Banki centralne Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Unii Europejskiej, Szwecji i Szwajcarii wraz z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) stworzyły zespół, który będzie pracował nad walutami cyfrowymi banków centralnych (CBDC).

We wspólnym oświadczeniu instytucje poinformowały, że ocenią możliwości stosowania CBDC pod względem technicznym, ekonomicznym i funkcjonalnym. Zapowiedziały również bliską współpracę i dzielenie się wiedzą w zakresie najnowszych technologii. Szefami grupy zostali Benoit Cœuré kierujący BIS Innovation Hub oraz Jon Cunliffe, wiceprezes Banku Anglii.

Członkowie grupy będą współpracować także z  Komitetem ds. Systemów Płatności i Rozrachunku oraz Radą Stabilności Finansowej. Kierująca Międzynarodowym Funduszem Walutowym Christine Lagarde już wcześniej wzywała do podjęcia prac nad cyfrową walutą. Zainteresowanie ze strony banków centralnych wzrosło jednak dopiero po rozpoczęciu przez Facebooka prac nad Librą.

Nie jest to pierwsza inicjatywa tego typu na świecie. Prace nad cyfrową walutą ogłosił już bank centralny Tajlandii. Wcześniej podobne projekty prowadził Bank Japonii wspólnie z EBC. Własne próby realizował także Bank Anglii, jednak, jak przyznano, dopiero teraz technologia blockchain pozwala na przeprowadzenie takiego projektu z sukcesem.

6 banków podejmuje tworzy grupę roboczą ds. cyfrowych walut

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.