Banki centralne powołują grupę ds. cyfrowej waluty | Wiadomości | CrypS.

Banki centralne powołują grupę ds. cyfrowej waluty

Mariusz Przepiórka
6 banków podejmuje tworzy grupę roboczą ds. cyfrowych walut

Banki centralne Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Unii Europejskiej, Szwecji i Szwajcarii wraz z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) stworzyły zespół, który będzie pracował nad walutami cyfrowymi banków centralnych (CBDC).

We wspólnym oświadczeniu instytucje poinformowały, że ocenią możliwości stosowania CBDC pod względem technicznym, ekonomicznym i funkcjonalnym. Zapowiedziały również bliską współpracę i dzielenie się wiedzą w zakresie najnowszych technologii. Szefami grupy zostali Benoit Cœuré kierujący BIS Innovation Hub oraz Jon Cunliffe, wiceprezes Banku Anglii.

Członkowie grupy będą współpracować także z  Komitetem ds. Systemów Płatności i Rozrachunku oraz Radą Stabilności Finansowej. Kierująca Międzynarodowym Funduszem Walutowym Christine Lagarde już wcześniej wzywała do podjęcia prac nad cyfrową walutą. Zainteresowanie ze strony banków centralnych wzrosło jednak dopiero po rozpoczęciu przez Facebooka prac nad Librą.

Nie jest to pierwsza inicjatywa tego typu na świecie. Prace nad cyfrową walutą ogłosił już bank centralny Tajlandii. Wcześniej podobne projekty prowadził Bank Japonii wspólnie z EBC. Własne próby realizował także Bank Anglii, jednak, jak przyznano, dopiero teraz technologia blockchain pozwala na przeprowadzenie takiego projektu z sukcesem.

6 banków podejmuje tworzy grupę roboczą ds. cyfrowych walut
reklama
reklama