Atak na Atomic Wallet: inwestorzy pozywają producenta cyfrowego portfela
Użytkownicy popularnego zdecentralizowanego niepowierniczego portfela kryptowalut złożyli przeciwko niemu pozew zbiorowy. Co skłoniło ich do podjęcia tych stanowczych kroków?
Powodowie oskarżają firmę Atomic Wallet, która rzekomo padła ofiarą ataku hakerskiego, iż ta nie udostępniła im żadnych informacji na temat włamania, ani też nie zgłosiła tego incydentu do odpowiednich organów.
Inwestorzy uderzają w Atomic Wallet
W czerwcu br. prawdopodobnie w wyniku naruszenia doszło do kradzieży około 100 mln dol. w krypto aktywach ze znanego gorącego portfela kryptowalutowego. Ze względu na brak komunikacji ze strony Atomic Wallet na temat potencjalnego ataku hakerskiego, grupa niezadowolonych użytkowników postanowiła skierować sprawę do sądu.
Pozew jest koordynowany przez niemieckiego prawnika Maxa Gutbroda, a także współzałożyciela moskiewskiej firmy prawniczej Destra Legal – Borisa Feldmana. Informacja ta została udostępniona 21 sierpnia br. przez niemiecką agencję mediów biznesowych – BNE IntelliNews.
Wśród powodów znajdują się dziesiątki zamożnych inwestorów z Rosji, a także Wspólnoty Niepodległych Państw. Wspomniani wyżej prawnicy reprezentują około 50 klientów, którzy stracili łącznie 12 mln dol. w wyniku naruszenia, jakiego mógł doznać Atomic Wallet kilka miesięcy temu.
Kto może odpowiadać za kradzież środków?
Naruszenie z czerwca br. powiązane z klientami Atomic Wallet dot. co najmniej 5,5 tys. kont prowadzonych na jego platformie. Firma zajmująca się analizą danych opartych na blockchainach oraz cyberbezpieczeństwem Elliptic uznała, że za atak ten może odpowiadać grupa północnokoreańskich hakerów zwaną Lazarus Group.
Choć początkowo głównym podejrzanym był znany zespół cyberprzestępców z Północnej Korei, obecnie niektórzy obserwatorzy rynku doszukują się innego winowajcy.
Zgodnie z zarzutami przedstawionymi przez Borisa Feldmana, który prowadzi własne dochodzenie w imieniu poszkodowanych inwestorów, w kradzież mogły zostać zaangażowane ukraińskie grupy hakerów.
Dotychczas Atomic Wallet nie opublikował żadnych wyjaśnień dot. tego, co doprowadziło do włamania. Wcześniej firma ta przedstawiła tylko 4 prawdopodobne przyczyny. Wśród nich wyróżniła możliwość pojawienia się wirusa na urządzeniach użytkowników, naruszenia infrastruktury, atak typu man-in-the-middle lub użycie kodu złośliwego oprogramowania. Tym samym oddaliła od siebie odpowiedzialność za ten incydent.
Według szacunków od Atomic Wallet problem ten dotknął mniej niż 0,1% użytkowników jego aplikacji.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.