Wiemy kto stoi za atakiem na Atomic Wallet. Firma pod ostrzałem krytyki | Wiadomości | CrypS.

Wiemy kto stoi za atakiem na Atomic Wallet. Firma pod ostrzałem krytyki

Redaktor: Albert Czajkowski
Atomic Wallet

Według informacji przekazanych przez Elliptic, firmę zajmującą się analizą blockchaina, atak miał miejsce na ponad 5,500 portfeli kryptowalutowych.


Atomic Wallet jako ofiara

Atomic Wallet odnotował atak hakerski, a naruszenie bezpieczeństwa portfeli było zgłaszane przez wielu użytkowników. Chociaż doszło do sporej ilości kradzieży z portfeli prywatnych klientów, to sama platforma wskazuje, że to ich zadaniem jest zabezpieczenie własnego kapitału. Szacuje się, że straty wynikające z włamania mogą przekraczać 100 milionów dolarów. Niestety, pomimo rozmiarów incydentu, Atomic Wallet nie udzieliło jeszcze żadnego wyjaśnienia dotyczącego jego przyczyny i poniesionych strat. 

Twitter = support?

Niestety główny przepływ informacji pomiędzy supportem Atomic Wallet, a klientami odbywa się na zasadzie wpisów z Twittera. To na tej platformie użytkownicy wyrażają swoje niezadowolenie w stosunku do działań, a raczej ich braku ze strony Atomic Wallet. Użytkownik Twittera – Ezra Carlson – oznaczając Atomic Wallet zapytał:

Dlaczego Atomic Wallet nie może udzielić mi prostej odpowiedzi, dlaczego nie ostrzegli mnie, wiedząc doskonale, że byli hakowani, że nie było bezpiecznym rozwiązaniem używanie ich portfela w zeszłym tygodniu, zanim zrobiłem przelew na portfel, który następnie został zhakowany?

Inny użytkownik – Real Deal Crypto – skrytykował Atomic Wallet za brak aktualizacji dotyczących sytuacji, pisząc:

Twoja ostatnia aktualizacja miała miejsce pięć dni temu – SERIO?!?!

https://twitter.com/hokiefan691S/status/1668716219279593474?s=20

Atomic Wallet przyznaje się do winy

Dopiero w dniu 3 czerwca Atomic Wallet przyznało się w tweecie do tego, że padło ofiarą ataku hakerskiego. Jednocześnie platforma zbagatelizowała całą sytuację informując, że ponoć mniej niż 1% portfeli zostało skradzionych. 

Kto jest sprawcą ataku na Atomic Wallet?

Elliptic powiązało włamanie z Lazarus Group. Jest to ekipa hakerów z Korei Północnej, która przez szereg swoich działań doprowadziła do utraty ponad 2 miliardów dolarów na różnych platformach. To nie pierwszy tak duży atak, który oficjalnie został przypisany z tym kolektywem. Rok temu okradli oni również Horizon Bridge na ponad 100 milionów dolarów.

Po sytuacji z Atomic Wallet firma Elliptic poinformowała, że współpracuje z międzynarodowymi śledczymi i giełdami, co powinno pomóc w odzyskaniu skradzionych środków. Jak będzie w praktyce? Być może część strat uda się odrobić. Niemniej jednak oprócz samego ataku sama postawa AW pokazuje, że użytkownicy prawdopodobnie sami muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo – z maksymalnym ograniczeniem zaufania do jakiejkolwiek platformy kryptowalutowej. 

Atomic Walletreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.