8 krajów bez podatku od kryptowalut [krypto raje podatkowe] | CrypS.

8 krajów bez podatku od kryptowalut [krypto raje podatkowe]

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski

Raj podatkowy Bitcoin Malta

Zastanawiasz się jak wypłacić kryptowaluty bez podatku? Czy istnieją raje podatkowe dla kryptowalut? Handel walutą wirtualną bywa obsługiwany inaczej w każdym kraju. Niektóre państwa to istne raje podatkowe dla kryptowalut.

Które to z nich? I czy zmiana rezydencji zawsze jest możliwa?

Opodatkowaniem transakcji kryptowalutowych nazywa się zestaw podatków w określonej jurysdykcji, które są nakładane na różne transakcje, przeprowadzane przez osoby prawne i osoby fizyczne posiadające kryptowaluty. 

Białoruś

Kryptowaluty szybko zyskują popularność na całym świecie. Dziś dziedzina technologii blockchain jest jedną z najszybciej rozwijających się. Jak wygląda regulacja podatkowa na Białorusi? Czy trzeba tam zapłacić podatek od kryptowalut?Białoruś flaga bitcoin

Do niedawna kryptowaluty na Białorusi nie były uznawane za środek płatniczy, za usługi ani za przedmiot praw obywatelskich. Osoby fizyczne i prawne na terytorium Białorusi nie mogły dokonywać płatności za ich pośrednictwem. Ale pod koniec 2017 roku Białoruś oficjalnie uznała kryptowaluty.

Prezydent Aleksander Łukaszenko podpisał dekret nr 8 „O rozwoju gospodarki cyfrowej”, który zwalnia branżę z VAT i podatku dochodowego do 1 stycznia 2023 r., a także wprowadza takie pojęcia jak blockchain, mining, token, itp. 

Celem Białorusi jest stworzenie warunków, w których światowej klasy firmy IT będą przyjeżdżać do państwa i otwierać tu swoje przedstawicielstwa, centra rozwoju a także rozwijać produkty, na które jest zapotrzebowanie na całym świecie. Warto jednak zauważyć, że tylko te podmioty, które są zarejestrowane jako mieszkańcy Parku Zaawansowanych Technologii, mają prawo do prowadzenia działań związanych z kryptowalutami.

Jak stwierdził A. Łukashenko:

Białorusini powinni kopać kryptowaluty, a nie jeździć na truskawki do Polski.

Obrót kryptowalutami na Białorusi nie podlega obowiązkowej deklaracji rocznej

Podatkowi dochodowemu nie podlegają dochody osób fizycznych z działalności związanej z:

  • kopaniem kryptowalut,
  • nabyciem (w tym także w drodze darowizny), zbyciem tokenów za ruble białoruskie, walutę obcą czy pieniądz elektroniczny,
  • wymianą na inne tokeny.

Wszystko to dotyczy osób, które są uznawane za podatników na Białorusi zgodnie z ustawodawstwem podatkowym Białorusi (mogą to być zarówno rezydenci podatkowi, jak i nierezydenci Republiki Białorusi).

W przeciwnym razie – jeśli obywatel Białorusi uzyskuje dochód z operacji z kryptowalutą na terytorium obcego państwa, wówczas kwestia, czy zapłacić podatek, czy nie, musi zostać rozstrzygnięta z uwzględnieniem wymogów ustawodawstwa podatkowego takiego obcego państwa.

Minusy opodatkowania kryptowalut na Białorusi

Mogą wystąpić przypadki, w których dochód z posiadania i używania kryptowalut będzie musiał zostać zadeklarowany. Ulgi podatkowe od dochodu z działalności z kryptowalutami nie zwalniają obywatela z przestrzegania wymogów przepisów w kwestii deklarowania dochodów i majątku.

Jeśli np. obywatel kupuje nieruchomość lub np. ponosi wydatki związane z otwarciem i prowadzeniem działalności gospodarczej z dochodów uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut, wówczas organ podatkowy może być zainteresowany źródłem takiego dochodu.

W takim przypadku może być konieczne złożenie stosownego oświadczenia i potwierdzenia źródła pochodzenia kryptowaluty. W celu potwierdzenia źródła pochodzenia kryptowaluty organ podatkowy może poprosić o przesłanie m.in. wydruku strony internetowej wskazującej faktyczny transfer kryptowaluty w systemie blockchain.

Niemcy

Niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) nie uważa bitcoina za środek płatniczy, traktuje go jako walutę obcą. Nie ma podatku od wartości dodanej podczas wymiany lub handlu kryptowalutami. Bitcoin nie jest również inwestycją jak akcje, które są opodatkowane u źródła według stawki 25%.

Podatki od kryptowalut - Niemcy

Kiedy bitcoiny są wolne od podatku w Niemczech?

Jeśli chodzi o opodatkowanie kryptowalut w Niemczech, ważne są dwie wartości:

  1. Dochód lub zysk, który osiągnąłeś, sprzedając swoje kryptowaluty.
  2. Czas, przez jaki posiadałeś kryptowaluty.

Obowiązują następujące zasady:
Jeśli sam posiadasz bitcoiny przez ponad rok, sprzedaż jest wolna od podatku. Wysokość zysku nie ma znaczenia i nie musisz deklarować jej w zeznaniu podatkowym. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której wykorzystałeś kryptowalutę jako źródło dochodu (np. poprzez kopanie). W takim przypadku okres ten zostaje przedłużony do 10 lat.

Jeśli sprzedałeś bitcoiny w ciągu dwunastu miesięcy od zakupu, zyski są wolne od podatku do wysokości limitu zwolnienia wynoszącego 600 euro. Od 600 euro zysk musi być w całości opodatkowany. Jeśli Twój zysk jest nawet o 1 euro wyższy, jesteś zobowiązany opodatkować cały zysk.

Uwaga:
Limit 600 euro dotyczy nie tylko bitcoinów, ale także innych kryptowalut i wszystkich innych prywatnych transakcji sprzedaży w ciągu jednego roku. Na przykład, jeśli sprzedasz obraz w ciągu roku z zyskiem 700 euro, przekroczyłeś już cały limit zwolnienia, a wysokość zysku ze sprzedaży Bitcoinów jest wtedy nieistotna.

Jak uniknąć podatku od kryptowalut w Niemczech?

Handel wirtualnymi pieniędzmi jest uważany za sprzedaż prywatną, a każdy zysk jest opodatkowany zgodnie z §23 EStG (ustawy o podatku dochodowym). Jeśli bitcoiny zostaną sprzedane po okresie utrzymywania wynoszącym co najmniej rok, wówczas nie podlegają opłatom.

Podatki są nakładane, gdy inwestorzy przechowują krypto tylko przez kilka miesięcy, a następnie sprzedają je z zyskiem.

Jednak nadal firmy zobowiązane są do zgłaszania i opłacania podatku dochodowego od osób prawnych za zyski z kryptowalut. Działa to w taki sam sposób, jak z każdym innym aktywem.

Singapur

Singapur uznawany jest za jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Jest także postrzegany jako jedno z najlepszych miejsc dla biznesu i przyciąga zarówno organizacje kryptowalutowe, jak i samych inwestorów. W Singapurze nie istnieje podatek od zysków kapitałowych.

Singapur - podatek od kryptowalut

Znaczy to tyle, że zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, które posiadają wirtualne waluty w formie długoterminowej inwestycji zwolnione są z podatku od zysków. Wyłącznie firmy, zajmujące się profesjonalnym handlem kryptowalutami zobowiązane są do odprowadzenia podatku z tytułu zysków osiągniętych w taki sposób.

Wewnętrzna Administracja Skarbowa Singapuru (IRAS) opublikowała wytyczne podatkowe, dotyczące wybranych aspektów obrotu aktywami wirtualnymi, przewidujące pewne zwolnienia w zakresie zobowiązań publicznych. Więcej można przeczytać tutaj.

Salwador

W ubiegłym roku, Salwador po raz pierwszy znalazł się w rankingu krajów przyjaznych kryptowalutom. Warto przypomnieć, że od września bitcoin jest oficjalną walutą tego środkowoamerykańskiego państwa.

Salwador bitcoin - podatki

Salwador ogłosił także plany budowy całego miasta skupionego na kryptowalucie. Będzie się ono znajdować we wschodnim regionie La Union i pozyskiwać energię geotermalną z wulkanu. Prezydent Salwadoru obiecał, że nie będzie nakładać żadnych podatków z wyjątkiem podatku VAT.

Inwestujcie tutaj i zarabiajcie tyle pieniędzy, ile chcecie. To jest w pełni ekologiczne miasto, które działa i jest zasilane energią z wulkanu.

Szwajcaria

Szwajcaria uznawana była za kryptowalutową dolinę Europy oraz sama uważa się za centrum innowacji. Czy nadal Szwajcaria jest rajem podatkowym dla kryptowalut?

Okazuje się, że inwestorzy indywidualni rzeczywiście mogą nie płacić podatku od zysków kapitałowych. 

podatki od kryptowalut w szwajcarii

W Szwajcarii kryptowaluty są klasyfikowane jako aktywa, a Bitcoiny w niektórych lokalizacjach są uznawane za prawny środek płatniczy. Jeśli handlujesz kryptowalutą lub przechowujesz ją jako inwestycję na własnym koncie, wówczas jesteś inwestorem indywidualnym. Inwestorzy indywidualni są w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ ich zyski z kryptowalut zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych. Zatem sprzedaż i handel kryptowalutami są zwolnione od podatku dla wielu inwestorów.

Z drugiej strony kupowanie i sprzedawanie przez autoryzowanych profesjonalnych handlowców uznawane jest za dochód z działalności gospodarczej oraz jest odpowiednio opodatkowane. Wówczas zapłacisz podatek dochodowy od kopania kryptowalut. Będziesz również podlegać podatkowi od majątku. Podatek ten jest nakładany co roku, na całkowitą wartość netto. Należy przy tym zaznaczyć, że stawka podatku od majątku zależy od kantonu, w którym mieszkasz.

Malta

Jak uniknąć podatku od kryptowalut? Czy zmiana rezydencji podatkowej na Maltę to dobry wybór?

Wydanie serii ustaw w 2018 roku spowodowało, że Malta była pierwszym państwem na świecie, które w sposób systemowy uregulowało kwestie związane z Initial Coin Offering (ICO) i kryptowalutami.

Jeżeli kryptowaluty są zbywane w ramach ICO, wówczas stopa opodatkowania emitentów (tj. osób prawnych) wynosi zaledwie 5 %. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych – w systemie podatkowym Malty dochody rezydentów uzyskane poza terytorium państwa nie podlegają opodatkowaniu.

Raje podatkowe dla kryptowalut - Malta

Koniec maltańskiego eldorado?

Malta od lat pomagała europejskim przedsiębiorstwom unikać płacenia podatków. Urzędy skarbowe w Europie mogły tracić z tego tytułu nawet około 14 mld euro rocznie. Ten raj podatkowy może stracić swój status, ponieważ rząd maltański zobowiązał się do dokładniejszej weryfikacji swoich nowych rezydentów podatkowych.

W zamian za 316 milionów euro dotacji w ramach Planu Odbudowy, maltańskie władze zobowiązały się między innymi do dokładniejszej weryfikacji swoich nowych rezydentów podatkowych. Przede wszystkim pod kątem prania przez nich pieniędzy. Obowiązkiem Malty stało się także dostosowanie swoich przepisów prawnych do dyrektyw unijnych w kwestii cen transferowych i rabatów oferowanych nowo przybyłym podatnikom.

Portugalia

Portugalia niewątpliwie uznawana jest za jeden z najbardziej przyjaznych dla kryptowalut systemów podatkowych. Obecnie obowiązująca informacja Urzędu Skarbowego zwalnia z podatku zyski kapitałowe uzyskane ze sprzedaży walut takich jak bitcoin.

Portugalia bitcoin podatki

Jak wygląda opodatkowanie kryptowalut w Portugalii?

Rząd Portugalii rozumie, że nie może opodatkować kryptowalut bez zmian dokonanych przez parlament w kodeksie podatku dochodowego od osób fizycznych (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares, IRS). Dochody pochodzące ze sprzedaży kryptowalut przez osoby fizyczne zwolnione są z podatku od 2018 r. W tym państwie obrót kryptowalutami nie jest uważany za dochód z inwestycji.

Portugalski urząd skarbowy potwierdził, że zarówno handel kryptowalutami, jak i ich „kopanie” zwolnione jest z podatku VAT. To kolejna dobra informacja dla posiadaczy kryptowalut w Portugalii.

Nie znaczy to jednak, że podatnicy handlujący kryptowalutami mogą całkowicie zignorować system podatkowy. Warto, by prowadzili ewidencję uzasadniającą pochodzenie ich dochodów. Przede wszystkim, jeśli ponoszą pewne wydatki, potencjalnie postrzegane przez ustawodawcę jako “przejawy fortuny”.

Portugalski organ podatkowy w interpretacji wydanej dla jednej z kopalni potwierdził, że transakcje między „kopalnią”, a „górnikami” są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT – w Portugalii IVA). Należy dodać, że interpretacja organu podatkowego, jest wiążąca dla wszystkich spraw podatkowych związanych z kryptowalutami toczącymi się w Portugalii.

Słowenia

Według obecnych przepisów w Słowenii, dochód podlegający opodatkowaniu zależy od okoliczności. Na przykład, osoby fizyczne są zobowiązane do zapłaty podatku od zysków kapitałowych, jeśli kryptowaluty zostały sprzedane w ramach aktywności biznesowej. Słoweński urząd skarbowy zauważył potrzebę zmian. 

Słowenia bitcoin - podatki od kryptowalut

Planowana jest większa kontrola, regulacja rynku i opodatkowanie zysków przedsiębiorstw. W przygotowaniu jest ustawa o podatku od walut wirtualnych.

Pierwszą propozycję Ministerstwo Finansów przekazało do wiadomości publicznej jesienią 2021 r. Wówczas planowano jej wejście w życie na początku 2022 r. Ustawa przewidywała 10% opodatkowanie osób fizycznych przy zakupach dokonywanych za kryptowaluty i wymianie krypto na waluty fiducjarne. Propozycja zawierała również alternatywną opcję zapłacenia 20% podatku od wypracowanego zysku.

Administracja Finansowa na wysłuchaniu publicznym otrzymała wiele uwag, które jak twierdzi przeanalizowała i na ich podstawie przygotowała dodatkową, uproszczoną wersję ustawy z jeszcze niższym opodatkowaniem. Jeśli jednak zmiany w ustawie zostaną przyjęte i wdrożone w tym roku, wówczas pierwsze podatki zostaną zapłacone w 2023 roku. Wedle zwolenników, wpływy do budżetu państwa z kryptowalut wyniosłyby od 100 tys. do 500 tys. euro rocznie.

Inne raje podatkowe dla kryptowalut?

Podatek od kryptowalut w USA

Czy w USA trzeba płacić podatek od kryptowalut? Urząd Podatkowy w USA (IRS) uważa, że ​​zasoby kryptowalutowe są „własnością” do celów podatkowych. Znaczy to tyle, że ​​Twoja wirtualna waluta jest opodatkowana w taki sam sposób, jak wszelkie inne posiadane przez Ciebie aktywa, takie jak na przykład akcje czy złoto. 

USA Bitcoin i podatki

Jeśli zysk dotyczy aktywów utrzymywanych krócej niż rok, jest to zysk krótkoterminowy, który podlega stawkom podatkowym od 10% do 37% za 2021 rok. Waluta przetrzymywana dłużej niż rok, może kwalifikować się do niższych stóp długoterminowych zysków kapitałowych, które wynoszą 0%, 15% lub 20%, w zależności od dochodu.

Polska

Według raportu Global Crypto Ranking za czwarty kwartał 2021 roku, Polska znajduje się na 12. miejscu wśród krajów przyjaznych kryptowalutom. Kryptowaluty w Polsce nadal nie są traktowane jako oficjalny środek płatniczy. Jaki obowiązuje podatek od kryptowalut w Polsce?

Polska Bitcoin i podatki

Podatek od kryptowalut w Polsce wynosi 19 proc. podstawy opodatkowania, czyli 19 proc. przychodu po odjęciu od niego kosztów uzyskania. Nie można kwoty podstawy opodatkowania obniżać o wartość ulg i odliczeń podatkowych, opodatkowaniu podlega czysta wartość dochodu. Jeżeli nie wiesz jak rozliczyć podatki od kryptowalut 2023/2024 zajrzyj do naszego poradnika.

Jak zmienić rezydencję podatkową?

Rezydencją podatkową osoby fizycznej nazywa się miejsce, w którym powinna ona płacić podatki. Rezydencję podatkową określa się przez wskazanie, czy zostały spełnione konkretne warunki. Na przykład w Polsce, warunkiem podlegania pod rodzimy system podatkowy jest przebywanie w kraju przez okres minimum 183 dni w danym roku. Nie jest to jednak jedyny czynnik, na podstawie którego “skarbówka” określa rezydencje danej osoby. Rónie istotnym aspektem jest “centrum interesów życiowych”. Fiskus określa centrum interesów życiowych m.in. na podstawie takich informacji jak: miejsce zamieszkania danej osoby, miejsce zamieszkania jej rodziny, miejsce, w którym jest ona właścicielem nieruchomości oraz prowadzi bieżące sprawy życia codziennego, choćby firmę.

Bardzo często zdarza się, że wspólnicy lub osoby zarządzające spółkami poza granicami, nadal zamieszkują w Polsce posiadając tutejszą rezydencję podatkową. Znaczy to tyle, że środki które są im wypłacane podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Czym jest zmiana rezydencji podatkowej?

Zmiana rezydencji podatkowej to przeniesienie do innego państwa swojego ośrodka interesów życiowych. Przy czym, musi to być realne silniejsze powiązanie (osobiste lub gospodarcze) z innym państwem. Podatnik może zmienić rezydencję podatkową pod warunkiem przeniesienia wraz ze zmianą swojego miejsca zamieszkania, całej swojej działalności towarzyskiej, gospodarczej i osobistej.

Przykładowo, nie jest wystarczająca sama zmiana miejsca zamieszkania, nawet jeżeli jest ona kilkuletnia i wiąże się z wykonywaniem pracy poza granicami Polski, jeśli nadal nie zmienił się ośrodek interesów życiowych podatnika (np. najbliżsi członkowie rodziny pozostali w kraju). Rezydencja podatkowa podatnika nie zmieni się również automatycznie, gdy podatnik administracyjnie wymelduje się z dotychczasowego adresu zamieszkania.

Jeśli już chcemy zmienić rezydencję podatkową, warto zwrócić uwagę na jej definicję w kraju, do którego planujemy przeprowadzkę. Nie wszystkie państwa stosują kryteria podobne do polskich. Często są one łatwiejsze do spełnienia. Mimo to łatwe warunki uzyskania rezydencji nie powinny nas zwieść, gdyż samo otrzymanie rezydencji w kraju docelowym nie oznacza, że polski fiskus nie upomni się o swoje, jeśli uzna, że jednak podlegamy pod rodzime wytyczne dotyczące rezydencji podatkowej.

Należy pamiętać, że ze względu na różnorodność okoliczności faktycznych, każdy przypadek oceniany jest indywidualnie, a przepisy dotyczące rezydencji podatkowej różnią się w zależności od jurysdykcji.

Raj podatkowy Bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.