Polska na 12. miejscu wśród krajów przyjaznych kryptowalutom | Wiadomości | CrypS.

Polska na 12. miejscu wśród krajów przyjaznych kryptowalutom

Mariusz Przepiórka
Polska na 12. miejscu wśród krajów przyjaznych kryptowalutom

Według raportu Global Crypto Ranking za czwarty kwartał 2021 roku przygotowanego przez irlandzką firmę Coincub, Polska zajmuje 12 miejsce wśród krajów najbardziej przyjaznych branży kryptowalutowej i technologii blockchain. Ostatnie miejsce zajmują Chiny.

Ranking firmy Coincub powstaje w oparciu o szereg kryteriów. Analitycy biorą pod uwagę m.in. politykę rządu wobec kryptowalut, ogólną akceptację branży kryptowalutowej i blockchain, a także przepisy podatkowe obejmujące kryptowaluty.

Chiny uznają tylko cyfrowego juana

Globalny rynek kryptowalut w ostatnim czasie podlega wielu zmianom, jednak w Polsce nie są one odczuwalne. Temat kryptowalut w polskich przepisach prawa praktycznie nie istnieje, a władze ograniczają się jedynie do sporadycznych ostrzeżeń przed inwestycjami w niepewne projekty. W efekcie branża kryptowalutowa ma w Polsce całkiem niezłe warunki rozwoju.

Ostatnie miejsce Chin w nowym rankingu nie jest niespodzianką. Władze tego kraju wypowiedziały zdecydowaną wojnę całej branży i likwidują firmy, które zajmują się wydobywaniem kryptowalut. Jednocześnie coraz mocniej stawiają na promocję cyfrowego juana, którego premiera była zapowiadana na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w przyszłym roku. 

Salwador w pierwszej dziesiątce

Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajmuje Singapur. Stany Zjednoczone, które były dotychczasowym liderem, spadły na trzecie miejsce, a na drugie wysunęła się Australia. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają następujące kraje: Kanada, Niemcy, Szwecja, Portugalia, Szwajcaria, Japonia i Salwador. Salwador po raz pierwszy znalazł się w rankingu, co jest efektem uznania bitcoina za prawny środek płatniczy.

ranking krajów przyjaznym kryptowalutom
Źródło: https://coincub.com/crypto-ranking-guide-for-2021-q4/

Raport zawiera również dane o posiadaczach kryptowalut w podziale na kraje. Wynika z nich, że 8% wszystkich właścicieli kryptowalut mieszka w Stanach Zjednoczonych. Kolejne miejsca w tej kategorii zajmują Singapur i Salwador. Dokument wskazuje również prognozy na przyszłość, według których pewne kraje mogą wkrótce poprawić swoją pozycję. Zaliczają się do nich Szwecja, pracująca nad cyfrową wersją korony, oraz Japonia, która chce obniżyć podatek kryptowalutowy.

Polska na 12. miejscu wśród krajów przyjaznych kryptowalutom
reklama
reklama