Amerykański sąd postawił zarzuty partnerowi piramidy OneCoin | Wiadomości | CrypS.

Amerykański sąd postawił zarzuty partnerowi piramidy OneCoin

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
onecoin

Sąd w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku wydał akt oskarżenia przeciwko Frankowi Schneiderowi, obywatelowi Luksemburga powiązanemu z piramidą OneCoin. Wniosek w tej sprawie złożył 5 grudnia prokurator Damian Williams.


Schneiderowi postawiono zarzut oszustwa bankowego i prania pieniędzy. Według władz członkowie OneCoin oszukiwali “ludzi na całym świecie, w tym w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku” namawiając ich do inwestowania w schemat typu piramida finansowa. W dokumencie możemy przeczytać:

Schneider pomagał w prowadzeniu międzynarodowego schematu oszustwa, […] m.in. poprzez zarządzanie wpływami z tego schematu i unikanie dochodzeń.

W 2021 roku został zatrzymany we francuskiej miejscowości Auden-le-Tiches na podstawie międzynarodowego nakazu wydanego przez nowojorski sąd. W tym czasie pojawiły się informacje, że Schneider wprowadził do OneCoin kancelarię prawną Carter-Ruck i firmę specjalizującą się w zarządzaniu reputacją Chelgate jako partnera, aby wywrzeć presję na brytyjski nadzór finansowy (FCA).

W wyniku tych działań agencja usunęła ze swojej strony internetowej ostrzeżenie przed OneCoin, co było następnie wykorzystywane przez jej przedstawicieli w kampaniach PR.

W czerwcu 2022 roku Schneider, który przebywa w areszcie domowym w Joudreville we Francji, udzielił wywiadu dla luksemburskiego radia 100,7. Powiedział, że wolałby stanąć przed sądem w swojej ojczyźnie, gdzie grozi mu do pięciu lat więzienia. W przypadku ekstradycji do USA mógłby trafić za kratki nawet na 40 lat.

Wcześniej sąd w Wielkiej Brytanii odrzucił wniosek Christophera Hamiltona, aby zapobiec jego ekstradycji do władz USA w sprawie OneCoin. Inny oskarżony, Robert MacDonald, uniknął ekstradycji.

Inni członkowie OneCoin

Jesienią w Niemczech odbyła się rozprawa sądowa z udziałem trzech partnerów kryptowalutowej piramidy. Prokuratura postawiła im zarzuty prania pieniędzy, oszustw i przestępstw bankowych.

Przypomnijmy, że wiosną 2022 roku Europol dodał założycielkę OneCoin Ruję Ignatovą do listy najbardziej poszukiwanych przestępców i zaoferował nagrodę w wysokości do 5000 euro za “ważne informacje na jej temat”. Później została ona umieszczona na podobnej liście przez FBI. Straty wyrządzone przez OneCoin szacuje się na 4 miliardy dolarów.

onecoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.