Ruja Ignatowa na liście najbardziej poszukiwanych osób Europolu | Wiadomości | CrypS.

Ruja Ignatowa na liście najbardziej poszukiwanych osób Europolu

Mariusz Przepiórka
Ruja Ignatowa na liście europolu

Europol dodał Ruję Ignatową, założycielkę piramidy finansowej OneCoin, do listy najbardziej poszukiwanych osób w Europie. Agencja oferuje też nagrodę w wysokości 5000 EUR każdemu, kto pomoże w ustaleniu miejsca jej pobytu. Ignatowa jest poszukiwana za przestępstwa związane z oszustwami wobec obywateli państw Unii Europejskiej.


Ignatova jest podejrzana o kierowanie piramidą finansową OneCoin, która do końca 2007 roku zgromadziła ok. 5 mld EUR od inwestorów z ponad 170 krajów.

Ignatowa, która obecnie ukrywa się, uruchomiła projekt OneCoin w połowie 2014 roku, sprzedając go inwestorom jako walutę, która pokona bitcoina. Jednak, jak to miało miejsce w przypadku wielu piramid finansowych, takich jak Arbistar czy Bitconnect, gdy Ignatowa poczuła się zagrożona, uciekła, zabierając ze sobą miliardy dolarów.

Organizatorka OneCoin zniknęła w 2017 roku

W grudniu 2016 r. włoski urząd antymonopolowy wydał nakaz przeciwko firmie One Network Services Ltd (OneCoin), określając jej działalność jako „nielegalny system sprzedaży w formie piramidy finansowej”. Jednak dopiero w 2017 roku zamrożono konta firmy w różnych częściach świata.

Według Europolu, miejsce pobytu Ignatowej pozostaje nieznane od 25 października 2017. Organizatorka OneCoin miała zniknąć po tym, jak dowiedziała się, że rząd USA prowadzi przeciwko niej śledztwo. Wkrótce potem rozpłynęła się w powietrzu, zostawiając swojego brata Konstantina Ignatowa, który w 2019 roku został aresztowany w sprawie OneCoin.

Straty wyniosły kilka miliardów USD

Europol wskazuje, że straty spowodowane przez OneCoin na całym świecie sięgają kilku miliardów dolarów, Agencja dodaje również, że Ignatowa i jej towarzysze mogą być uzbrojeni, a każdy, kto chce współpracować z władzami, powinien zachować ostrożność.

OneCoin działał w oparciu o sprzedaż materiałów edukacyjnych lub pakietów w cenie od 100 do 118 000 EUR. Pakiety te zawierały „tokeny”, za pomocą których inwestorzy mogli „wydobywać” OneCoiny. Wydobyte tokeny nie były jednak akceptowane przez żadną giełdę poza tą oferowaną przez firmę Xcoinx, co wzbudziło obawy w społeczności i doprowadziło do załamania całej piramidy finansowej.

Ruja Ignatowa na liście europolureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.