Partner OneCoin, były luksemburski agent, aresztowany we Francji | Wiadomości | CrypS.

Partner OneCoin, były luksemburski agent, aresztowany we Francji

Michał Misiura
zatrzymano franka schneidera zaangażowanego w oszustwo OneCoin - źródło grafiki tageblatt.lu

Jedna z ważnych figur kryptowalutowej piramidy OneCoin, Fränk Schneider, został aresztowany we francuskim mieście Audun-le-Tiche, 30 minut od granicy z Luksemburgiem – podało lessentiel.lu

Fränk Schneider był poszukiwany międzynarodowym listem gończym, wydanym przez nowojorski sąd. Mężczyźnie zarzuca się pranie pieniędzy, wchłoniętych przez piramidę finansową OneCoin. Schnider miał być także jej reprezentantem oraz ważnym informatorem dla założycielki scamu Ruji Ignatowej. Podobno to on ostrzegł ją, że została objęta śledztwem ze strony FBI.

Schneider miał dostęp do bardzo wielu instrumentów, dzięki którym mógł roztaczać parasol ochronny nad OneCoin’em i jego kierownictwem. Do 2008 roku pełnił funkcję dyrektora operacyjnego luksemburskiej agencji wywiadowczej SREL (Lëtzebuerger Staatlëchen Noriichtendéngscht), znanej jako Spëtzeldéngscht (Służba Szpiegowska). Po odejściu ze służby założył własną firmę konsultingową, która wykorzystywała koneksje z tajnymi służbami. W 2020 roku pojawił się w centrum poważnej afery politycznej związanej z nielegalnymi podsłuchami wobec luksemburskiego biznesmena Lorisa Mariotto.

Fränk Schneider i OneCoin

We wrześniu 2016 roku, OneCoin został umieszczony na czarnej liście brytyjskiego FCA. Według BehindMLM to Schneider miał być osobą odpowiedzialną za zdjęcie piramidy z listy ostrzeżeń. Prowadzona przez niego firma Sandstone SA, wynajęła agencję PR Chelgate, która wywierała presję na brytyjski nadzór finansowy. W efekcie OneCoin zniknął z listy ostrzeżeń FCA, co stało się pożywką dla wielu naganiaczy piramidy, którzy wykorzystali ten fakt do dalszego promowania oszustwa.

Po aresztowaniu Fränk Schneider został przewieziony do stolicy regionu, Nancy, gdzie oczekuje aż Stany Zjednoczone zażądają jego ekstradycji. Zatrzymanie byłego szpiega może oznaczać kłopoty dla ukrytych w cieniu osób związanych z OneCoin’em oraz rzucić nieco światła na biznesowo-polityczną układankę stojącą za piramidą, która doprowadziła do strat szacowanych na 4 mld USD. 

Źródło grafiki: tageblatt.lu

zatrzymano franka schneidera zaangażowanego w oszustwo OneCoin - źródło grafiki tageblatt.lu
reklama
reklama