AI rodzi niebezpieczny trend. To problem dzisiejszego społeczeństwa | Wiadomości | CrypS.

AI rodzi niebezpieczny trend. To problem dzisiejszego społeczeństwa

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma dwie strony medalu. Jeden z najnowszych filmów, którego premiera odbyła się niedawno na “Sudance Film Festiwal”, opowiada o tym, jak zmarli mogliby być “odtwarzani” za pomocą AI.


  • Podczas największego festiwalu kina niezależnego w USA przedstawiono film, w którym sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do “wskrzeszania” zmarłych,
  • Wydaje się, że fakt goni fikcję, a obecnie AI jest już używane do tworzenia fikcyjnych postaci, co może dalej się rozwijać.

AI może zastąpić zmarłych w przyszłości?

Film “Eternal You” z gatunku science-fiction w reżyserii Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka opowiada o rodzącym się biznesie tworzenia awatarów osób zmarłych, opartych na sztucznej inteligencji. Choć wizja ta mrozi krew w żyłach, może ona być realna w przyszłości. 

Scenariusz przedstawia historię Christi Angel wykorzystującej chatbota AI, aby rozmawiać z nieżyjącą drugą połówką. Rozwój wydarzeń z tym związany przeradza się w horror. 

Osoby zmagające się ze stratą faktycznie mogłyby zwrócić się do sztucznej inteligencji w celu wypełnienia pustki. Mimo iż tzw. boty-widma istnieją już w Chinach, eksperci są podzieleni co do psychologicznego i etycznego wpływu praktyki zastępowania ludzi przy użyciu AI. 

Randki z nieistniejącymi osobami

Chęć odwzorowania zmarłych jest jednym z wielu niepokojących trendów powiązanych z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji. W cyfrowym świecie szerzy się już od postaci wygenerowanych przez AI. Przykładem jest Aita – fotomodelka stworzona przez  założyciela hiszpańskiej agencji marketingowej The Clueless – Rubena Cruza. Ta zaś zarabia w mediach społecznościowych nawet 10 tysięcy euro miesięcznie. 

Innym potwierdzeniem tego, iż wszystko to idzie o krok za daleko, jest aplikacja Replika, pozwalająca na stworzenie dziewczyny swoich marzeń przy pomocy sztucznej inteligencji – projektując jej wygląd oraz przypisując jej cechy i upodobania. 

Zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją

Mimo iż z jednej strony wymienione wyżej rozwiązania mogą nieść pomoc dla osób samotnych bądź borykających się ze stratą, z drugiej ich popularyzacja może być szkodliwa dla społeczeństwa. Jednym z przykładów negatywnego oddziaływania są trudności w odnajdywaniu się ludzi w realnym świecie. 

Inny problem stanowi halucynacja AI. Zjawisko to odnosi się do przypadków, gdy sztuczna inteligencja reaguje w niedokładny czy nieprzewidywalny sposób. 

Zdaniem ekspertów ds. zdrowia psychicznego przywiązanie do awatara zmarłej osoby może wręcz przeszkadzać w procesie żałoby. Choć wizerunek wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji może być łudząco podobny, nie będzie to ta sama osoba. Wszelkie różnice mogą z kolei spowodować dysonans poznawczy.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.