AI może być dla nas zagrożeniem. I nie, nie chodzi o to, że zabierze nam pracę | Wiadomości | CrypS.

AI może być dla nas zagrożeniem. I nie, nie chodzi o to, że zabierze nam pracę

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL) odbyła się debata na temat AI. 16 lutego rozmawiano na temat tego, jak sztuczna inteligencja zmieni nasz świat. Jeden z prelegentów wskazał na jedno, spore zagrożenie.


  • Na KUL debatowano nt. AI.
  • Prof. Dragan stwierdził w czasie debaty, że najgroźniejszym elementem nowej rewolucji technologicznej jest to, że nie wiemy, czym AI jest.

AI to zagrożenie czy szansa?

Goście, którzy zostali zaproszeni przez KUL, starali się odpowiedzieć na pytanie, czym jest sztuczna inteligencja? I tu padły słowa, które powinny zostać zinterpretowane jako przestroga.

Prof. Andrzej Dragan powiedział, że dziś nie do końca wiemy, czym jest AI i jak ona działa. I to jest sporym zagrożeniem.

Niepokoi mnie to, że brakuje refleksji nad tym, jak właściwie działa AI

– stwierdził.

Potem wskazał, że jako ludzie projektujemy algorytmy, które potrafią wygrać z człowiekiem w szachy, ale sami nie rozumiemy, jak to możliwe. Co ciekawe, jako wskazał, że taki algorytm może stworzyć nawet ta osoba, która nie umie grać w szachy. Mało tego, algorytmy potrafią już nawet manipulować człowiekiem. Przykład? Social media.

Algorytmy rozumieją psychologię człowieka i są w stanie podpowiadać nam interesujące nas treści

– zauważył.

I ma rację. Kto z nas w końcu nie przecierał oczu ze zdumieniem, gdy Facebook podsuwał mu reklamę dokładnie takich butów, o których zawsze marzyliśmy. Nie wspominając o postach, które aż proszą się o nasz złośliwy komentarz!

Utrata pracy

Oczywiście w debacie musiał pojawić się temat i innych zagrożeń. Chodzi o to, czy AI aby nie zabierze nam wszystkim pracy. Prof. Piotr Kulicki (KUL) twierdzi, że możemy spać spokojnie.

Zapewne znikną pewne zawody wykonywane przez człowieka, ale jestem przekonany, że w ich miejsce pojawią się nowe

– powiedział, ale zastrzegł też, że proces ten potrwa wiele lat.

Żeby zastosować uczenie maszynowe potrzebni są wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy choćby przygotują dane wejściowe

– stwierdził.

Sztuczna inteligencja powinna służyć człowiekowi

– dodał zaś gospodarz debaty, Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Powinna, ale pytanie, czy w pewnym momencie nie wyrwie się spod kontroli, gdy uzyska to, co sami określamy jako świadomość.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.