Circle czerpało korzyści z wykorzystania USDC przez Lazarus Group! ZachXBT w ostrych słowach atakuje firmę oraz jej CEO | Wiadomości | CrypS.

Circle czerpało korzyści z wykorzystania USDC przez Lazarus Group! ZachXBT w ostrych słowach atakuje firmę oraz jej CEO

ZACHXBT CIRCLE
W tym artykule:

Emitent drugiego największego stablecoina na rynku kryptowalut znalazł się pod ostrzałem ze strony znanego blockchainowego detektywa. ZachXBT zarzuca firmie Circle, że ta celowo opóźniała nałożenie sankcji na adresy powiązane z hackerami działającymi na zlecenie północnokoreańskiego reżimu Kimów.


  • ZachXBT twierdzi, że Circle czerpało zyski z transakcji dokonywanych w ich stablecoinie przez Lazarus Group,
  • Tego rodzaju kryptowaluty są bardzo częste wykorzystywane przez cyberprzestępców, aby zamieniać na nie skradzione tokeny,
  • Emitent USDC miało znacznie później umieścić adresy hackerów na swojej czarnej liście, niż zrobili to konkurenci.

“Pieprzyć Circle” – alarmuje ZachXBT

Mogłoby się wydawać, że Circle jest firmą, która robi co może, aby dbać o bezpieczeństwo w branży kryptowalut oraz zachować pełną zgodność swoich działań z prawem.

Przypomnijmy, że firma ta jako pierwszy z emitentów stablecoinów otrzymała licencję na działanie w Europie w zgodzie z przepisami wynikającymi z ustawy MiCa.

Co więcej, Circle przeniosło swoją siedzibę do Nowego Yorku, co ma związek z ich planowym wejściem na giełdę.

Jednakże obraz firmy o nieskazitelnej reputacji może zostać zakrzywiony przez oskarżenia ze strony słynnego blockchainowego detektywa ZachXBT. Ten bowiem zarzuca jej celowe opóźnianie dodania dwóch adresów powiązanych z Lazarus Group na swoją czarną liście.

Detektyw twierdzi, że firma, na czele której stoi Jeremy Allaire, opóźniła ten proces o aż cztery miesiące i dodała adresy związane z północnokoreańskim kolektywem hackerskim znacznie później niż inni najwięksi emitenci stablecoinów. Dokładnie miało to miejsce dwa dni temu, czyli 14 września.

W międzyczasie firma miała czerpać zyski z wykorzystania USDC przez Lazarus. Temat ten pojawia się na kilka dni po głośnym ataku z 11 września, w wyniku którego indonezyjska giełda Indodax została okradziona na ponad 20 milionów dolarów.

Blockchainowi śledczy powiązali własnie ten exploit z działaniem wspomnianej grupy hackerskiej.

Z tego, co ustało się ustalić, to w latach 2020-2023 członkom Lazarus Group udało się wyprać około 200 milionów dolarów, które ukradli z wielu platform, i zrobili to właśnie w stablecoinach, z naciskiem na USDC oraz USDT.

Dlatego własnie między innymi zespół sieci Tron połączył siły z Tetherem oraz firmą TRM Labs w celu utworzenia specjalnej grupy do zwalczania cyberprzestępczości na tym blockchainie.

Jednym z działań miałoby być właśnie zamrażanie stablecoinów, które są wykorzystywane przez hackerów.

ZachXBT twierdzi jednak, że Circle regularnie puszczało mimochodem to, że cyberprzestępcy wykorzystują ich kryptowalutę w do niecnych celów.

Detektyw napisał, że pomimo sporej liczby pracowników, Circle nie posiada zespołu dedykowanego do reagowania na incydenty, który zajmowałby się problemami wynikającymi z ataków lub włamań DeFi.

ZACHXBT CIRCLE

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.