Straty spowodowane kradzieżą kluczy prywatnych w I kw. br. wzrosły o 1171% w stosunku do poprzedniego roku | Wiadomości | CrypS.

Straty spowodowane kradzieżą kluczy prywatnych w I kw. br. wzrosły o 1171% w stosunku do poprzedniego roku

ataki hakerów kryptowaluty

Kryptowaluty może i dają nam pewną niezależność od tradycyjnych systemów finansowych, ale obcowanie z nimi wiąże się z bardzo istotną kwestią. Chodzi bowiem o samoopiekę nad swoimi środkami i jak najlepsze strzeżenie dostępu do naszych kluczy prywatnych. Z tym jednak wciąż mamy problem, czego dowodem są najnowsze dane od CertiK. 


  • To nie był spokojny kwartał, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych środków oraz wrażliwych danych w sieci. Cyberprzestępcom udało się bowiem wykraść ponad pół miliarda dolarów w następstwie odnotowanych 233 incydentów,
  • Takie wyniki oznaczają wzrost o 54% w stosunku do I kwartału poprzedniego roku. Co więcej, coraz bardziej nasila się problem dot. phishingu i wykradania kluczy prywatnych do naszych kryptowalut.

Hackerzy wciąż dają popalić branży kryptowalut

Z jednej strony możemy się cieszyć kolejną hossą na rynku kryptowalut, gdy bitcoin po ponad 2 latach odnotował swoje nowe ATH, a z drugiej wielu użytkownikom tej klasy aktywów sen spędza z powiek działalność hackerów i cyberprzestępców. 

Ten rok nie zaczął się spokojnie, bowiem już pierwszy artykuł, jaki miałem okazję napisać po Sylwestrze na łamach CrypS.pl dotyczył właśnie ataku hackerskiego. W następnych tygodniach nie było spokojniej, gdyż specjaliści od dokonywania exploitów i oszustw internetowych nie zwalniali tempa swoich działań. W samym styczniu udało im się ukraść aż 125 milionów dolarów.

Przejdźmy więc do omówienia podsumowania pierwszego kwartału 2024 roku, który zakończył się 3 dni temu. Jak wynika z raportu od firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem – CertiK – w tym okresie źli ludzie grający w sieci zdołali przechwycić aż 502,52 miliona dolarów. Potrzebowali na to tylko 223 incydentów.

Wynik ten oznacza natomiast wzrost o 54% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. W I kw. minionego roku rynek stracił 326 mln dolarów. Więcej światła na całą sprawę rzuca jeden z założycieli wspomnianej platformy, Ronghui Gu. Wskazał on bowiem na dwa nasilające się zjawiska, które martwią ludzi z sektora cyberbezpieczeństwa. Chodzi o phishing i wykradanie kluczy prywatnych do naszych adresów, na których przechowujemy kryptowaluty.

W minionym kwartale odnotowano bowiem znaczny skok poziomu strat spowodowanych naruszeniem kluczy prywatnych o aż 1171%! Tutaj hackerzy dokonali 26 takich akcji. Natomiast w przypadku phishingu, liczba incydentów wyniosła 83, a suma strat przekracza 64 milionów dolarów.

Wyrafinowanie i skuteczność ataków phishingowych również osiągnęły alarmujący poziom. Odnotowano 18 incydentów phishingu, z których każdy spowodował straty przekraczające 1 milion dolarów

– alarmuje Gu.

Przedsiębiorca apeluje, by w ramach prewencji stosować portfele typu multisig oraz włączenie obliczeń wielostronnych, co możne znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszych środków:

Klucze prywatne są podstawą bezpieczeństwa w świecie blockchaina. Portfele Multisig i obliczenia wielostronne mogą zwiększyć bezpieczeństwo poprzez dystrybucję mocy autoryzacyjnej, zmniejszając w ten sposób ryzyko awarii pojedynczego punktu i nieautoryzowanego dostępu.

ataki hakerów kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.