Satoshi Nakamoto bogatszy niż sądzono, twierdzi Whale Alert | Wiadomości | CrypS.

Satoshi Nakamoto bogatszy niż sądzono, twierdzi Whale Alert

Autor: Marek Lesiuk
Redaktor: Albert Czajkowski
Bitcoin gold treasure

Whale Alert, operujący pod pseudonimem podmiot badawczy (świadczący też rynkowe usługi analityczne) opublikował raport nt. aktywności Satoshiego Nakamoto w okresie prac nad początkami Bitcoina. Zawiera on sugestie korygujące wcześniejsze szacunki odnoszące się do działalności twórcy najpowszechniejszej kryptowaluty.

Raport swą treścią przypomina dokument nieomal archeologiczny, rzucający światło na owiane mrokami historii początki ery blockchainu, gdy świat pieniądza kryptograficznego był jeszcze młody, a mityczny Satoshi Nakamoto w żarze mikroprocesorów wykuwał zręby kodu Bitcoina…

“Tymi ręcami”

Treść zawiera spostrzeżenia dotyczące estymacji poczynań oraz cyber-majątku, jaki zgromadzić miał mityczny założyciel pierwszej udanej kryptowaluty. Zdaniem autorów, wydobył on osobiście 1 125 150 BTC. Posłużyć mu do tego miała sieć 48 komputerów, sprzężonych w układ zarządzany komputerem centralnym.

Badacze Whale Alert wykonali także mrówczą pracę analizy początkowych fragmentów blockchainu Bitcoina. Okazuje się, że na 54 316 chronologicznie pierwszych bloków, Satoshi osobiście wydobył 22 503. Właśnie z tych bloków pochodzić ma wspomniana wcześniej kwota 1 125 150 BTC. Wcześniej szacowano, iż suma ta oscylowała raczej w okolicach 1,1 mln BTC.

Na biednego nie trafiło

Z tego wszystkiego, Nakamoto wydać miał zaledwie 907 BTC – czyli w dyspozycji powinien mieć co najmniej 1 122 693 BTC. Wartości tej kwoty nie sposób dokładnie oszacować – dość powiedzieć, że jest to bogactwo  trudne do wyobrażenia. Według obecnego kursu, Bitcoiny te warte by były ok 10,5 miliarda dolarów. Aczkolwiek trzeba też dodać, że jest to wartość czysto teoretyczna – upłynnienie bowiem jakiejkolwiek części tego przepastnego, niezmierzonego skarbca cyfrowego bez najmniejszych wątpliwości poważnie wstrząsnęłoby rynkiem kryptowalutowym.

Co więcej, labilność kursów walut wirtualnych sprawa, że nawet bardzo drobne wahania wartości Bitcoina oznaczają wielomilionowe zmiany w szacunku cyfrowego majątku Nakamoto, zarówno en plus, jak i en minus. Pod warunkiem wszakże, że te 1 125 150 BTC to całość jego zasobów – na co naturalnie nie ma żadnych dowodów, ani nawet poszlak, by wysuwać podobne założenie. Wprost przeciwnie, nie wiadomo nawet, iloma portfelami dysponuje założyciel, nikogo zaś prawdopodobnie nie zaskoczyłoby, gdyby okazało się, że jest daleko ich więcej, niż to się aktualnie zakłada – tyle, że po prostu nie ma jak tego stwierdzić.

Krypto-duchy

Skądinąd, niedawno analitycy Whale Alert informowali o aktywności portfela, który pozostawał nieczynny od 2009. Znów wysunięto silne podejrzenia, że może być to jeden z portfeli należących do Satoshiego. Acz oczywiście – żadnych twardych dowodów na potwierdzenie tej tezy ponownie nie ma, zaś Nakamoto nie był jedyną osobą uczestniczącą w najwcześniejszej fazie wydobycia Bitcoina (o ile pod samym pseudonimem kryje się pojedyncza osoba, a nie np. grupa lub rozproszona społeczność).

Pełna wersja raportu, obfitująca w szczegóły i merytorycznie objaśniająca metodologię pracy analityków Whale Alert, opublikowana została za pośrednictwem portalu Medium.com.

Bitcoin gold treasure

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.