15 lat temu świat poznał bitcoina. Jak przez lata kreował się pomysł tej kryptowaluty? | Wiadomości | CrypS.

15 lat temu świat poznał bitcoina. Jak przez lata kreował się pomysł tej kryptowaluty?

Bitcoin [BTC]
W tym artykule:

Satoshi Nakamoto dokładnie 31 października 2008 roku przekazał światu wiadomość, która zmieniła życie wielu z nas. To wtedy opublikował Białą księgę Bitcoina. Dziś mija od tego wydarzenia 15 lat.


Satoshi Nakamoto opublikował Białą księgę

Satoshi Nakamoto udostępnił Białą księgę Bitcoina (BTC) za pośrednictwem listy mailingowej cypherpunków. Mniej zaznajomionym w temacie szybko wyjaśniamy, że nie chodzi o odłam fanów punk rocka. Choć z tymi ostatnimi panowie mieli coś wspólnego – nie ufali władzy. Ruch cypherpunków propagował bowiem powszechne stosowanie kryptografii, co miało prowadzić do zmian społecznych i politycznych. Twórca Bitcoina był jednym z nich.

Pracowałem nad nowym elektronicznym systemem gotówkowym, który będzie w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej

– napisał w mailu Satoshi. Załączył w wiadomości tej link do dokumentu zatytułowanego: „Bitcoin: elektroniczny system pieniężny peer-to-peer”.

Nie wiemy, czy był tego świadomy, ale rozpalił tym cichą – przynajmniej początkowo – rewolucję. W swoim dziele przedstawił wizję zdecentralizowanego systemu, który mógłby ułatwić transakcje typu peer-to-peer i zarazem stanowiłby rozwiązanie problemu „podwójnego wydatkowania”.

Chodziło mu o to, by środki przesyłać w sposób bezpieczny i bez udziału strony trzeciej. Z kolei wspomniane podwójne wydatkowanie było sporym problemem – chodziło o to, by nikt nie mógł dwa razy zapłacić tymi samymi środkami (bitcoinami) za różne zakupy. Pomogła w tym technologia blockchain i algorytm Proof-of-Work, który stworzył Hal Finney.

Geneza sieci Bitcoin

O Bitcoinie jako sieci mówi się najczęściej w kontekście pracy Nakamoto. Pamiętajmy jednak, że wcześniej poprzedził go wynalazek Wei Daia – b-money. Chodziło o system typu peer-to-peer, który nie był jednak na tyle doskonały, by zmienić świat.

Satoshi inspirował się nie tylko b-money, ale też Hashcashem autorstwa Adama Backa, który powstał w 1997 roku. Tu pojawiał się już wspomniany algorytm Proof-of-Work. Tyle że nie służył w obronie przed finansowymi oszustami, ale w ograniczeniu spamu w poczcie e-mail.

W tym miejscu warto przypomnieć też o innych “prabitcoinach”: DigiCash Davida Chauma czy BitGold Nicka Szabo.

Satoshi przytoczył też prace Henriego Massiasa, Scotta Stornetta, Stuarta Habera i Dave’a Bayera dotyczące wdrażania znaczników czasu, co potem zastosował w protokole Bitcoina.

Do sieci Bitcoin wdrożono też drzewa Merkle’a, które pomogły w weryfikacji danych transakcyjnych za pomocą podpisów cyfrowych. Tu Satoshi sięgnął po prace Ralpha Merkle’a.

Geniusz Satoshiego polegał jednak na połączeniu tych wszystkich elementów w jeden system.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.