Vitalik Buterin sprzedał wszystkie tokeny MakerDAO. Odwet za ostatnie słowa twórcy projektu?
Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, zdecydował się sprzedać wszystkie swoje udziały w tokenach MakerDAO.
Powyższa decyzja wydaje się być skutkiem wpisu na blogu Rune’a Christensena, czyli współzałożyciela i CEO MakerDAO. To w tym miejscu przedstawił on długoterminowe plany przeniesienia projektu na nową platformę blockchain zwaną NewChain. Jaki ma to wpływ na rynek kryptowalut?
Co-founder @RuneKek of @MakerDAO, a DeFi protocol, proposes leveraging the Solana codebase for NewChain following extensive research.
He cites Solana’s technical quality, strong developer ecosystem, and resilience as primary reasons and suggests potential mutual benefits to the… https://t.co/p5w7pGf47h
— Solana (@solana) September 1, 2023
Dlaczego Solana?
Christensen podał trzy główne powody, dla których zdecydował się na korzystanie z kodu źródłowego Solana dla NewChain. W pierwszej kolejności podkreślił jakość techniczną samego kodu wskazując na wydajność i optymalizację. Według niego dobrze to koreluje z celem NewChain, którym jest rozwiązanie problemów technicznych MakerDAO. Następnie zaznaczył, że odporność Solana i jej zdolność do pokonywania wyzwań budzą w nim zaufanie. Na końcu poinformował, że kod Solana został już pomyślnie sforkowany i dostosowany jako appchains. To znowu sugeruje, że MakerDAO mógłby podążać podobną ścieżką w rozwijaniu NewChain.
Co będzie Ethereum?
W odpowiedzi na pytania o swoje preferencje dotyczące Solana nad Ethereum Virtual Machine (EVM), Christensen przyznał, że:
Choć EVM jest kluczowa dla tworzenia aplikacji zorientowanych na użytkownika, nie spełnia ona konkretnych wymagań zaplecza MakerDAO.
NewChain będzie służyć jako zaplecze dla tokenomiki i zabezpieczeń zarządzania SubDAO projektu, podczas gdy tokeny MKR i stablecoin DAI będą nadal funkcjonować w sieci Ethereum.
Finansowe detale – Vitalik zyskuje
Na skutek tego Buterin sprzedał 500 tokenów MKR na protokole CoW. W ramach tej sprzedaży uzyskał 353 ETH (o wartości około 580 000 dolarów). Warto również zauważyć, że Buterin nabył początkowo 1071 tokenów MKR w kwietniu 2018 roku, kiedy ich wartość wynosiła 905 dolarów. Sprzedając tokeny po obecnej cenie 1 130 dolarów, zrealizował zyski rzędu około 27%. Czy to dużo? Lokata bankowa daje podobne stopy zwrotu, jednak nie zapominajmy, że Buterin traktuje udziały finansowe, jako osobiste zaangażowanie w projekt.
Podsumowanie
Decyzja Buterina o sprzedaży jego udziałów w MakerDAO wydaje się być reakcją na zmiany strategiczne w projekcie, które mogą mieć długoterminowe konsekwencje dla ekosystemu blockchain. W tym roku nie jest to pierwsza niestandardowa czynność, którą on podejmuje w sektorze krypto. Ostateczne konsekwencje tego ruchu pozostają jednak niejasne.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.