Vitalik Buterin chwali Bitcoin Ordinals i posyła prztyczka w stronę laserowych oczu | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin chwali Bitcoin Ordinals i posyła prztyczka w stronę laserowych oczu

Patryk Chodyniecki
buterin

Vitalik Buterin wskazuje, że pojawienie się Bitcoin Ordinals sygnalizuje „organiczny powrót kultury twórców” do sieci pierwszej kryptowaluty.


Powyższe twierdzenie padło podczas dzisiejszej rozmowy na Twitterze z Ericem Wallem i Udi Wertheimerem. Konwersacja dotyczyła tego, czego twórcy Bitcoina mogą nauczyć się od deweloperów Ethereum. Jednocześnie Buterin chwali Ordinals i standard tokenów BRC-20, które jego zdaniem stanowią odrzucenie przestarzałej polityki w ekosystemie Bitcoina.

Powrót do korzeni 

Jak stwierdził najpopularniejszy programista Ethereum:

Ordinals zaczynają przywracać kulturę rzeczywistego działania. Wydaje mi się, że naprawdę sprzeciwiamy się ruchowi laserowych oczu, co w gruncie rzeczy jest dobre. 

Sama rozmowa trwała prawie dwie godziny i ukierunkowała była na problem skalowalności. Wall twierdził, że sieć Lightning Network nie jest w stanie odpowiednio skalować przyszłych transakcji i często zawodzi, nawet podczas średniej wielkości płatności. W odpowiedzi na to twierdzenie Buterin zasugerował, że najlepszym podejściem do uniknięcia problemu byłoby skupienie się na wdrażaniu różnych typów rozwiązań warstwy 2, a także na szukaniu sposobów na zwiększenie efektywności podstawowej warstwy Bitcoina.

Bitcoin powinien rozwijać funkcjonalności

Wertheimer natomiast stwierdził, że wprowadzenie rollupów mogłoby stworzyć interesujący efekt uboczny. Tłumaczył to w następujący sposób: 

Jeśli zastosowalibyśmy rollupy dla Bitcoina, faktycznie możemy otrzymać również środowisko wykonawcze i moglibyśmy stworzyć smart kontrakty.

Podkreślić w tym miejscu należy, że Wall i Wertheimer, to dwie kluczowe postacie stojące za projektem OrdinalsTaproot Wizards. Obaj są zwolennikami tego protokołu i regularnie propagują budowanie zwiększonej funkcjonalności na bazie sieci Bitcoina. Niestety obaj są również krytykowani przez ortodoksyjnych zwolenników BTC. Tradycjonaliści twierdzą, że NFT i smart kontrakty oparte na Bitcoinie rozcieńczają jego domniemaną podstawową funkcję, którą jest sieć peer-to-peer dla płatności gotówkowych. Głosy sprzeciwu pochodzą m.in. od CEO Jan – Samsona Mow’a – który uważa, że Ordinals marnują przestrzeń blokową, która mogłaby być poświęcona płatnościom w BTC.

 

Niemniej jednak sama rozmowa, która miała miejsce na Twitterze wskazuje na rosnące zainteresowanie rozwijaniem funkcjonalności Bitcoina. Wspomniany rozwój z pewnością doprowadzi do zmian w ekosystemie kryptowalut. 

buterinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.