Padł kolejny rekord w związku z Bitcoin Ordinals. Jak wygląda kwestia opłat transakcyjnych? | Wiadomości | CrypS.

Padł kolejny rekord w związku z Bitcoin Ordinals. Jak wygląda kwestia opłat transakcyjnych?

bitcoin-ordinals-nft Ordinals
W tym artykule:

Ekosystem Bitcoin Ordinals nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem fanów NFT. Padł właśnie nowy dzienny rekord zainteresowania wykorzystaniem sieci do nowych celów. Jak wpłynęło to na opłaty? W zaskakujący sposób!


Bitcoin Ordinals z nowym rekordem

Najpierw przypomnijmy, że w czerwcu br. programiści, którzy pracują przy Ordinals, wprowadzili tzw. inskrypcje rekurencyjne. Chodziło m.in. o przezwyciężenie ograniczenia związanego z rozmiarem bloku BTC, który wynosi maksymalnie 4 MB (więcej na ten temat znajdziecie na końcu tego tekstu). Pomysł daje pierwsze owoce.

Według dostawcy danych Dune Analytics, nastąpił imponujący wzrost aktywności dot. Ordinals. Miał miejsce w weekend, a niedziela była drugim najbardziej pracowitym dniem w historii projektu. Udało się zarejestrować aż 385 920 wpisów (inskrypcji) w sieci. Lepiej było tylko 7 maja (400 000 wpisów).

Każdy, kto zna rynek kryptowalut, może w tym momencie mieć obawy, że tak wielki skok aktywności doprowadził do wzrostu opłat transakcyjnych. Okazuje się jednak, że nic takiego nie miało miejsce. Opłaty w sieci Bitcoina pozostały niskie. Przez niedzielę zapłacono za nie tylko 2,5 BTC. Ogólnie użytkownicy sieci nie zapłacili w lipcu dziennie więcej niż 3 BTC. Z kolei od 31 maja łańcuch nie zarejestrował dziennych opłat przekraczających 10 bitcoinów.

Warto odnotować, że to spora różnica, jeżeli zestawi się to zjawisko z tym, co działo się w maju, gdy zarejestrowano 400 000 inskrypcji. Wtedy mówiliśmy o aż trzycyfrowych opłatach. 7 maja chodziło o aż 247 bitcoinów. To przecież o 10 000% więcej niż wartość w ostatniej niedzieli!

Rewolucja BRC-69

Pewną rewolucję w sieci wprowadził nowy standard Ordinals, BRC-69. Chodzi o wspomniane już inskrypcje rekurencyjne. Tak jak wspomnieliśmy, pozwalają one w efektywniejszy sposób korzystać z blockchaina. Umożliwiają bowiem ponowne wykorzystanie danych z już istniejących inskrypcji, redukując koszty o ponad 90% i umożliwiając użytkownikom ominięcie limitu 4-megabajtów bloków.

Nowe rozwiązanie jest na tyle udane, że spodobało się nawet twórcy Ethereum, Vitalikowi Buterinowi. Przyznał, że „zdecydowanie widzi oznaki nadziei teraz, gdy mamy Ordinals”. Sieć Ethereum od dawna cechuje się wysokimi opłatami sieciowymi, które mają zostać zniwelowane w wyniku wdrażania Ethereum 2.0, czyli nowej wersji blockchaina.

bitcoin-ordinals-nft

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.