Hakerzy przejęli konto na Twitterze dyrektora OpenAI. Promowali na nim kryptowalutowy SCAM | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy przejęli konto na Twitterze dyrektora OpenAI. Promowali na nim kryptowalutowy SCAM

Redaktor: Albert Czajkowski
haker-scam

Atakujący wykorzystali profil Miry Murati do promocji fałszywego airdopa kryptowalutowego. Link do SCAM-u był dostępny przez godzinę, a po tym czasie został on usunięty. Nie wiadomo, czy jakikolwiek jej obserwator padł ofiarą tego oszustwa ze względu na brak dotychczasowych zgłoszeń.


Wpis dodany przez oszustów prowadził do strony phishingowej naśladującej popularny produkt od firmy OpenAI – ChatGPT. Hakerzy opublikowali obok informację o darmowym airdpropie tokena ERC-20 pod nazwą OPENAI.

Hakerzy wykorzystują zainteresowanie sztuczną inteligencją

Z uwagi na to, iż Mira Murati posiada zweryfikowane konto na Twitterze, które obserwuje ponad 126 tys. osób, twórcy SCAM-ów postanowili to wykorzystać. Po włamaniu na jej profil opublikowali tweeta, który uzyskał 79 600 wyświetleń, a przy tym został udostępniony przez innych użytkowników Twittera 83 razy. 

Oszustwo to było na tyle wyrafinowane, że hakerzy ograniczyli możliwość komentowania posta. Celem tego zabiegu było uniemożliwienie innym członkom społeczności kryptowalut wydania ostrzeżenia przed potencjalnym SCAM-em. 

Niektórzy obserwatorzy Miry Murati zrobili jednak screena tweeta napisanego z jej konta i zaalarmowali innych o potencjalnym ataku hakerskim na jej konto. Oszuści stworzyli stronę internetową będącą kopią tej należącej do OpenAI. Jedyną różnicą była możliwość połączenia z nią swojego portfela kryptowalutowego. W ten oto sposób mogli oni skraść dane do logowania, a tym samym przypisane do adresu kryptoaktywa. 

Ataki oszustów są coraz bardziej przebiegłe

W wyżej opisanym przypadku airdrop stanowił zachętę dla użytkowników kryptowalut do połączenia się ze swoim portfelem poprzez stronę wyłudzającą dane. Według ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem hakerzy użyli specjalnego narzędzia, które mogło opróżnić portfele ofiar z tokenów ERC-20 i tokenów niewymienialnych (NFTs). 

Dyrektor ds. technologii w OpenAI nie jest jedyną osobą z branży technologicznej, która padła ofiarą podobnego ataku. Hakerzy zaatakowali w zbliżony sposób profile społecznościowe znanych biznesmenów, jak i polityków. Po włamaniu atakujący zwykle publikowali  wpisy proszące o przesłanie danej ilości kryptowalut, w celu otrzymania większego zwrotu. Ofiarą takich włamań padło konto Elona Muska, Joe Bidena, czy Billa Gatesa

haker-scam

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.