Zużycie energii przez sieć Bitcoina w tym roku już przekroczyło poprzedni rok | Wiadomości | CrypS.

Zużycie energii przez sieć Bitcoina w tym roku już przekroczyło poprzedni rok

Redakcja
rentowność kopania

W ostatnich miesiącach zaczęło pojawiać się coraz więcej obaw dot. zużycia energii przez Bitcoina. I wygląda na to, że nie bez powodu. Według najnowszej analizy, sieć zużyła już więcej energii niż przez cały ubiegły rok.

Wzrost zużycia energii przez sieć Bitcoina

Jak donosi Bloomberg, “sieć BTC zużyła podobno około 67TWh energii elektrycznej w 2020 roku, a jej całkowite zużycie w 20221 roku przekroczyło już tę wartość”. Analitycy przewidują, że do końca roku Bitcoin zużyje 91 TWh energii elektrycznej, dorównując konsumpcji całego Pakistanu. Inne dane prognozują jeszcze wyższą liczbę – 95 TWh.

Nie są to jednak dokładne obliczenia. Na zużycie może mieć bowiem wpływ wiele różnych czynników. Przykładowo, zakaz kopania Bitcoina w Chinach na początku tego roku spowodował ogromne spadki hash rate’u sieci, a co za tym idzie zużycia energii.

Generalnie, wraz ze wzrostem ceny Bitcoina należy również spodziewać się zwiększonego zużycia energii. Górnictwo – najbardziej energochłonny aspekt sieci – regularnie nagradza nowymi monetami tych, którzy zużywają najwięcej energii. Jak podkreśla raport, wydobycie staje się bardziej opłacalne wraz ze wzrostem wartości Bitcoina. To z kolei powoduje wzrost zużycia energii, nawet jeśli kopanie staje się mniej wydajne.

Czy Bitcoin jest coraz mniej przyjazny dla środowiska? Nie koniecznie

Wielu krytyków twierdzi, że większe zużycie energii powoduje szkody dla środowiska. Jednak w przypadku Bitcoina niekoniecznie jest to prawda.

Dane z lipca sugerują, że ślad węglowy Bitcoina znacznie się zmniejszył, od kiedy Elon Musk w maju wyraził swoje obawy. Wynika to w dużej mierze z tego, że górnicy zaczęli przenosić się z Chin do innych jurysdykcji. Państwo Środka odpowiadało za utrzymanie większości sieci, jednak wykorzystywana energia pochodziła głównie z węgla. Teraz, górnicy zaczęli migrować swoje kopalnie do miejsc z tańszą i odnawialną energią, takich jak np. Teksas.

Ponadto, podczas lipcowej konferencji B-Word, wykazano, że wydobycie Bitcoina zawsze było stosunkowo przyjazne dla środowiska. Według danych liczbowych 34-46% energii zużywanej w sieci pochodzi ze źródeł odnawialnych, a jednocześnie jest ona odpowiedzialna jedynie za 0,1% globalnej emisji CO2.

Nawet Elon Musk przyznał w tym czasie, że górnictwo Bitcoin już teraz zmierza w kierunku odnawialnych źródeł energii i że w związku z tym prawdopodobnie ponownie zacznie akceptować kryptowalutę jako metodę płatności za swoje samochody elektryczne.

rentowność kopaniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.