"Wypłacalność Tethera jest wątpliwa" - twierdzi znany bank | Wiadomości | CrypS.

“Wypłacalność Tethera jest wątpliwa” – twierdzi znany bank

Jacek Walewski

Analitycy Deutsche Banku ostrzegają przed Tetherem. Ich zdaniem wypłacalność emitenta stablecoina USDT jest „wątpliwa”.


  • Bank Deutsche Bank ostrzega przed Tetherem, który może być niewypłacalny.
  • Tether odpowiedział na zarzuty, przypominając przeszłość banku.

Czy Tether upadnie?

Upadek Tethera to temat, który stał się już wręcz memem. Inwestorów kryptowalut straszy się tym od lat. I… nic. Firma nadal działa i emituje swojego stablecoina.

Teraz temat wraca. W raporcie dot. stablecoinów z 7 maja analitycy Deutsche Banku przypomnieli o upadku algorytmicznego stablecoina TerraUSD (UST) w 2022 roku. Eksperci instytucji w swojej analizie wykazali, że aż 49% tego typu cyfrowych aktywów o stałym kursie upadało w okresie od ośmiu do dziesięciu lat. Doszli też do wniosku, że większość kryptowalut doświadczy znacznych „turbulencji” wynikających z “nastrojów spekulacyjnych” rynku.

Chociaż niektóre [aktywa cyfrowe] mogą przetrwać, większość prawdopodobnie poniesie porażkę, szczególnie ze względu na brak przejrzystości (…) i podatność na nastroje spekulacyjne

– czytamy.

Analitycy Deutsche zwrócili szczególną uwagę na brak przejrzystości w operacjach Tethera. Chodzi zwłaszcza o rezerwy firmy, które mają zasilać stablecoina USDT. Określili status wypłacalności spółki jako „wątpliwy”.

Tether odpowiada

O komentarz w sprawie Tethera poprosił portal Cointelegraph. Rzecznik firmy odpowiedział na zarzuty stwierdzeniem, że report banku nie „dostarczył konkretnych danych na poparcie swoich twierdzeń”.

Co więcej, porównanie z Terra, algorytmicznym stablecoinem, wprowadza w błąd i nie ma związku z dyskusją na temat coinów zabezpieczonych rezerwami

– stwierdził rzecznik Tethera.

Potem zadał cios samemu bankowi:

Historia grzywien i kar Deutsche Banku budzi wątpliwości co do jego własnej pozycji do krytykowania innych podmiotów w branży.

Do tego, przypomnijmy, że Tether opublikował już wcześniej kilka raportów finansowych, z których wynikało, że posiada rezerwy denominowane w walutach fiducjarnych o wartości ponad 110 miliardów USD. Oznaczałoby to, że stablecoin firmy ma pokrycie w “fizycznych” aktywach.

Tyle że w 2021 r. prokurator generalny Nowego Jorku zawarł porozumienie z Tetherem. Emitent musiał zapłacić grzywnę w wysokości 18,5 mln USD i zaprzestać prowadzenia działalności w stanie. Powód? Rzekome fałszywe przedstawienie stopnia, w jakim jego stablecoiny są zabezpieczone walutami fiat.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.