Władze Europy nadal nie lubią bitcoina. EBC straszy, że wywoła on "ogromne szkody" | Wiadomości | CrypS.

Władze Europy nadal nie lubią bitcoina. EBC straszy, że wywoła on “ogromne szkody”

Filip Dzięciołowski
EBC bitcoin

Podczas gdy coraz więcej instytucji na Wschodzie oraz w Ameryce Północnej otwiera się na kryptowaluty i dostrzega potencjał tej klasy aktywów, Europejski Bank Centralny (EBC) wciąż przejawia negatywny stosunek do bitcoina. Dwóch prominentnych urzędników w swoim najnowszym wpisie kolejny raz zaatakowało BTC.


  • Dwóch członków zespołu Europejskiego Banku Centralnego, którzy pełnią w tej organizacji kluczowe funkcje, uderzyło w bitcoina w najnowszym wpisie na blogu,
  • Twierdzą, że BTC wcale nie spełnia odpowiednich wymogów, by stanowić zdecentralizowaną walutę, a zatwierdzenie ETF-ów na niego przez amerykańską SEC nic nie znaczy,

Nowe szaty nagiego cesarza

Na oficjalnym blogu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pojawił się nowy wpis, którego autorami są Ulrich Bindseil i Jürgen Schaaf.

Panowie twierdzą w nim, że przełomowa zgoda amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), jaka miała miejscu w styczniu wobec utworzenia funduszy giełdowych (ETF) śledzących cenę spot bitcoina, nie oznacza że kryptowaluta nagle nabrała na wartości. Ich zdaniem cały ten zabieg można porównać do “ubrania nagiego cesarza w nowe szaty”.

Jak sugerują “eksperci”, powołanie do życia spotowych ETF-ów działających na nowojorskiej giełdzie nie zmienia to faktu, że “bitcoin nie nadaje się jako środek płatniczy ani jako inwestycja”.

Jedynie, co się zmienia, to sposób postrzegania wielu osób w kwestii bezpieczeństwa BTC. Tę grupę ludzi określono mianem “studentów bitcoina”, którzy zgodę SEC stawiają na równi z potwierdzeniem, że największa z kryptowalut jest jednak bezpiecznym aktywem, a jego wzrost kursu ma ich jeszcze w tym utwierdzać.

Bindseil i Schaaf absolutnie zaprzeczają temu i kolejny już raz podkreślają, że wartość godziwa bitcoina wynosi zero. Jak możemy przeczytać w opublikowanym wpisie, panowie zapewniają, że kolejny cykl wzrostów oraz spadków ceny BTC będzie stanowić “straszną perspektywę” i że szkody, jakie poniosą inwestorzy będą “ogromne”.

Dla społeczeństwa odnowiony cykl wzrostów i spadków Bitcoina to straszna perspektywa. A szkody uboczne będą ogromne, łącznie ze szkodami dla środowiska i ostateczną redystrybucją bogactwa kosztem mniej wyrafinowanych

Przypomina to nieco straszenie polskiego społeczności kryptowalut przez Cezarego Grafa, że bitcoin doprowadzi ich na samo dno.

Można by pomyśleć, że wpis ten jest jedynie ich subiektywną opinią i nie powinna mieć ona wpływu na ogólnie spojrzenie Europejskiego Banku Centralnego na rynek kryptowalut, aczkolwiek prawda jest nieco inna. Obydwu autorów pełni  w nim kluczowe role, a z ich stanowiskiem w danej kwestii muszą się liczyć ich koledzy.

Bindseil jest dyrektorem generalnym EBC ds. infrastruktury rynkowej i płatności, natomiast Schaaf zajmuje stanowisko doradcy EBC w tym samym dziale. Ponadto ich wpis pojawił się na oficjalnym profilu EBC na X.

Zły bitcoin, którego kochają tylko przestępcy

Panowie twierdzą też, że transakcje przeprowadzane za pośrednictwem bitcoina są “niegodne”. Wskazali tutaj na argument, że wciąż są zbyt powolne i kosztowne, a ich głównymi użytkownikami są przede wszystkim przestępcy.

Stwierdzili nawet, że nawet Salwador, czyli pierwsze państwo na świecie, które we wrześniu 2021 roku uznało kryptowalutę za prawny środek płatniczy, nie dostrzega w tej formie skutecznego rozwiązania.

Dodatkowo, napisano że działania organów regulacyjnych mające na celu zwalczanie użycie jako narzędzia przestępców, nie odniosły pożądanego efektu. Oczywiście musiała pojawił się także wzmianka, że wydobycie BTC “nadal zanieczyszcza środowisko w tej samej skali, co całych krajów, przy czym wyższe ceny bitcoinów oznaczają większe zużycie energii”.

No cóż, jak widać, europejska instytucja mogłaby przybić sobie piątkę z CEO amerykańskiego banku JPMorgan, czyli Jamie Dimonem, który w analogicznych słowach wypowiadał się o bitcoinie.

W obu przypadkach ta narracja zawiera wiele nieprawdziwych twierdzeń i opiera się na zakłamanej propagandzie. Widocznie Bindseil i Schaaf przeoczyli informacje, że już ponad 50% wydobycia BTC na świecie pochodzi z odnawialnych źródeł energii, finansowanie terroryzmu z kryptowalut wcale nie jest tak wysokie, jak głoszą media, a pranie pieniędzy dzięki nim stanowi nikły procent ogółu.

EBC bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.