Ile pieniędzy wyprano za pomocą kryptowalut w 2023 roku? Raport od Chainalysis | Wiadomości | CrypS.

Ile pieniędzy wyprano za pomocą kryptowalut w 2023 roku? Raport od Chainalysis

Karolina Zawodnik

W swoim najnowszym raporcie znana firma analityczna z branży blockchaina przedstawiła spostrzeżenia na temat technik stosowanych przez hakerów w branży kryptowalut. Dane mogą być zaskakujące.


  • Z analizy przeprowadzonej przez Chainalysis wynika, że pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut spadło w 2023 r. o 30% w porównaniu do roku poprzedniego,
  • Obok odnotowano wzrost wykorzystania mostów między-łańcuchowych i spadek wykorzystania mikserów kryptowalut.

Pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut maleje?

Eksperci z Chainalysis wskazują, iż nielegalna aktywność kryptograficzna znacznie spadła w 2023 r. Po części ma to związek z niższymi wolumenami handlu wirtualnymi walutami. Innym powodem jest to, że bardziej wyrafinowani cyberprzestępcy – tacy jak znana grupa hakerska Lazarus opracowują metody pozwalające uniknąć ich wykrycie.

Zgodnie z najnowszymi danymi w 2023 r. za pośrednictwem kryptowalutowych aktywów wyprano 22,2 miliarda dolarów. W 2022 r. było to aż 31,5 miliarda dolarów. Spadek ten był jeszcze bardziej gwałtowny niż spadek wolumenu transakcji. Wskazuje to na wpływ czynników wykraczających poza ogólne pogorszenie koniunktury na rynku kryptowalut.

Raport wskazuje na to, iż jedynie 1% prania pieniędzy odbywa się za pomocą cyfrowych aktywów. Zgodnie z danymi podanymi przez firmę Deloitte z czerwca 2023 r., wartość wszystkich wypranych nielegalnych środków wynosi około 2 biliony dolarów rocznie.

Zmiana preferencji cyberprzestępców

Analitycy z Chainalysis zauważyli, że w 2022 r. oszuści polegali zwykle na mikserach kryptowalutowych i scentralizowanych giełdach. W 2023 r. odnotowano natomiast wzrost wykorzystania platform hazardowych oraz mostów łączących różne blockchainy do prania pieniędzy. W raporcie wskazano również na skok udziału nielegalnych środków przekazywanych do protokołów zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Hakerzy wykorzystują przebiegłe techniki, aby zatrzeć za sobą ślady. Mimo iż miksery wirtualnych walut są jednym z możliwych narzędzi do wykorzystania pod tym względem, wartość środków wysyłanych do nich z nielegalnych adresów spadła prawie o połowę, do 504,3 miliona dolarów.

Wspomniany spadek może wynikać z wysiłków organów ścigania i organów regulacyjnych, takich jak nałożenie sankcji na wiele platform oferujących usługi mieszania wirtualnych walut. Dla przykładu Departament Skarbu USA nałożył sankcje na mikser kryptowalut znany pod nazwą Sinbad za rzekome powiązania z grupą hakerską z Korei Północnej.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.