Visa zaoferuje nową formę płacenia za gaz w Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Visa zaoferuje nową formę płacenia za gaz w Ethereum

eth-visa

Gigant płatności oznajmił w czwartek (tj. 10 sierpnia br.), że zakończył testowanie sposobu, w jaki użytkownicy będą mogli uiszczać opłaty za gaz w ETH bezpośrednio za pomocą karty kredytowej, bądź debetowej.


Zgodnie z wydanym oświadczeniem eksperyment, który przeprowadzono w sieci testowej Ethereum zwanej Goerli, wykorzystuje umowę paymaster do “sponsorowania” opłat za gaz w imieniu użytkowników.

Visa z nową propozycją dla społeczności Web3

Najnowsze posunięcie znanego przedsiębiorstwa zajmującego się m.in. wydawaniem kart płatniczych pozwoli użytkownikom na korzystanie z możliwości wysyłania transakcji na blockchainie Ethereum, bez martwienia się o to, czy posiadają oni wystarczającą ilość ethera (ETH) w portfelu.

“Nasz eksperyment ma na celu zaoferowanie obiecującego podejścia do znacznego sprostania wyzwaniom związanym z transakcjami opartymi na blockchainie”

-podkreślił zespół techniczny Visa.

Wspomniane przedsiębiorstwo uważa, że dzięki jej nowemu wdrożeniu tego typu operacje będą bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników. 

Należy przypomnieć, iż w przypadku transakcji dokonywanych w sieciach tj. Ethereum każda z nich wiąże się z kosztem zwanym opłatą za gaz. Te zaś wpływają na bezpieczeństwo danego blockchaina, czyniąc jego spamowanie kosztownym dla użytkowników, którzy mają wobec niego złe intencje i chcą mu zaszkodzić.  

Szczegóły techniczne

Pojęcie “umowy paymaster” odnosi się do wyspecjalizowanego rodzaju inteligentnej umowy w ekosystemie blockchain, której przeznaczeniem jest zarządzanie płatnościami za gaz. Z wyjaśnień Visa wynika, że sprzedawcy lub zdecentralizowane aplikacje mogą uruchamiać własne rozwiązania paymaster. 

Za sprawą tego “eksperymentu” płatności w Web3 mają stać się bardziej przyjazne dla użytkowników z uwagi na to, iż dostawcy usług paymaster mogą oferować wybór płatności za gaz oparty na karcie. 

Warto zaznaczyć, że innowacyjne rozwiązanie od Visa oprócz inteligentnego kontraktu paymaster wykorzystuje również standard ERC-4337. Kluczowym problemem, jaki chce rozwiązać, są nadmierne wydatki użytkowników ETH związane z opłatami transakcyjnymi, bądź niewystarczająca ilość tej wirtualnej waluty do pokrycia kosztów. 

W przypadku nowego narzędzia Visy, cały proces wygląda następująco: użytkownik uruchamia transakcję Ethereum za pośrednictwem portfela, wysyłaną do płatnika. Następnie usługa internetowa oblicza opłatę paliwową i pobiera opłaty Visa za pomocą Cybersource. Kolejnym krokiem jest złożenie podpisu cyfrowego, który jest dostarczany i chwilowo zatwierdzany, aby zostać dołączonym do portfela przed wysłaniem ETH. Paymaster weryfikuje podpis i pokrywa opłatę za gaz. To z kolei pozwala użytkownikowi bezpośrednio uiszczać opłaty za gaz za pomocą karty Visa poza blockchainem. 

Dotychczasowe eksperymenty z branżą Web3

Na początku 2023 r. gigant płatniczy podobno rozpoczął pilotaż związany z konwersją aktywów cyfrowych na płatności fiducjarne z wykorzystaniem blockchaina Ethereum. Ma to związek z budowaniem biegłości w globalnych rozliczeniach obejmujących zarówno waluty cyfrowe, jak i tradycyjne.

eth-visa

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.