Uważajcie na ten blockchain. Od stycznia poziom oszustw wzrósł w nim o 1900% | Wiadomości | CrypS.

Uważajcie na ten blockchain. Od stycznia poziom oszustw wzrósł w nim o 1900%

Jacek Walewski
Kryptowaluty SCAM

Czy sieć Base jest idealnym miejscem dla cyberprzestępców? Od stycznia liczba kradzieży w niej wzrosła o 1900%.


  • Base stało się miejscem, gdzie hakerzy bardzo chętnie grasują,
  • Od początku roku skala przestępstw w tej sieci wzrosła o 1900%.

Base to sieć dla przestępców?

Ostatnie dane pokazują, że w Base, czyli sieci warstwy drugiej Ethereum, odnotowano aż 18-krotny wzrost środków skradzionych w wyniku oszustw typu phishing. Porównano skalę tego procederu z marca do kwot ze stycznia.

Według platformy Scam Sniffer, w ciągu samego marca w Base skradziono około 3,35 miliona USD w różnych tokenach. Oznacza to wzrost o 334% miesiąc do miesiąca (w lutym była to kwota 773 900 USD) i ogromny wzrost o dokładnie 1880% w porównaniu ze styczniem (169 000 USD).

Od początku 2024 roku ofiary we wszystkich sieciach straciły łącznie około 71,5 miliona USD, ponosząc straty wynoszące kolejno 58,3 miliona USD i 46,8 miliona USD odpowiednio w styczniu i lutym.

Nadal najczęściej okrada się inwestorów poprzez metody phishingowe. W marcu wykryto ponad 1500 takich incydentów.

Jak wytłumaczyć taki wzrost liczby oszustw? To efekt ogólnie rozpędzającej się hossy, ale też mody na memecoiny, zwłaszcza te w sieci wspieranej przez Coinbase. Pamiętajmy, że w takie projekty inwestują często mniej doświadczeni inwestorzy. Stąd też są oni bardziej podatni na metody oszustów.

Jak z kolei wynika z postu z 1 kwietnia od firmy PeckShield, ogólna liczba kradzieży kryptowalut spadła jednak w marcu o 48% do 187,2 mln USD. Kwota ta uwzględnia 98,8 miliona USD odzyskanych w ciągu miesiąca.

Jak dodaje Peckhield, smart kontrakt Curio oparty na MakerDAO stracił 40 milionów USD, a Prisma Finance zostało okradzione na 11,6 miliona USD. Ta ostatnia firma prowadzi obecnie negocjacje w sprawie zwrotu tych środków.

Jak nie dać się przestępcom?

Jak nie stracić środków na rynku? Mimo pozorów nie jest to aż takie trudne.

Po pierwsze, nie należy klikać w linki, które dostajemy od nieznanych nam adresatów. Do tego, jeżeli ktoś oferuje nam udział w “genialnej” inwestycji, na której możemy tylko zarobić, powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Inwestowanie ZAWSZE wiąże się z jakimś ryzykiem – mniejszym lub większym.

O skrajnych przypadkach – postach, w których Elon Musk, chce podzielić się z nami swoim majątkiem – chyba nie musimy pisać. Wiara w takie inicjatywy jest po prostu skrajną naiwnością. O tym, na co należy uważać na rynku kryptowalut, zwłaszcza w czasie bull runu, pisaliśmy w tym miejscu.

Kryptowaluty SCAMreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.