Uwaga na fałszywy tether od scammerów | Wiadomości | CrypS.

Uwaga na fałszywy tether od scammerów

Marek Lesiuk
scammers watching

Scam z wykorzystniem tokenów „udających” USDT doprowadził do wielotysięcznego oszustwa.

Członek pewnej niemieckiej grupy facebookowej poświęconej tematyce kryptowalut i blockchainu, opisał swoje bolesne doświadczenie ze scamem, w wyniku którego został nabrany na kwotę ponad 3,5 BTC, wartych niemal 34 tys. dolarów.

Będzie pan zadowolony…

Mechanizm oszustwa opierał się na manipulacji osobistej. Przestępca/y nawiązali kontakt ze swoją ofiarą, deklarując, iż mają określoną (dużą) kwotę stablecoina tether, którą chcą wymienić na bitcoiny. Twierdzili przy tym, że pragną uniknąć kompromitowania swoich danych i nie chcą sami dokonywać wymiany na giełdzie.

Zaproponowali w związku z tym, by to oszukiwany „wymienił” omawiane kryptoaktywa. Oczywiście miał być za to stosownie wynagrodzony – scammerzy „okazyjnie” zaoferowali mu kwotę w USDT w zamian za znacznie mniejszą sumę w BTC.

Dopiero przy próbie przetransferowania nabytego tetheru, ofiara zorientowała się, iż tak naprawdę jego nowe stablecoiny nie istnieją. A ściślej – istnieją, ale jako zupełnie bezwartościowe tokeny, które nie mają nic wspólnego z USDT.

Jak „drukować” fałszywą kryptowalutę

Oszuści wykorzystali tutaj opcję stworzenia własnych tokenów ERC-20. Stworzone przez siebie tokeny nazwali, naturalnie zupełnym przypadkiem, „USDT”. Podjęli też dodatkowe zabiegi, aby uwiarygodnić swoje tokeny, stosownie upodobniając dane towarzyszące transakcji do tych oficjalnych.

Cały scam jest w istocie funkcjonalnym odpowiednikiem drukowania fałszywych banknotów – tyle że w wersji kryptograficznej. Jeśli ktokolwiek sądził, że kryptowaluty są niepodrabialne (nawet jeśli w teorii faktycznie nie są), musiał najwyraźniej nie docenić perfidnej wyobraźni scammerów.

scammers watchingreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.