Tron idzie w ślady Terra i tworzy algorytmicznego stablecoina USDD | Wiadomości | CrypS.

Tron idzie w ślady Terra i tworzy algorytmicznego stablecoina USDD

Mariusz Przepiórka
justin sun z tron zapowiada algorytmiczny stablecoin podobny do terra ust

Tron, który zyskał niegdyś miano „zabójcy Ethereum”, chce zostać niszczycielem Terra LUNA. Blockchain Justina Suna zamierza stworzyć algorytmiczny stablecoin, przypominający kopię UST.


Twórca Tronu Justin Sun ogłosił, że Tron DAO – „zrestrukturyzowana” Tron Foundation, która „pozwala użytkownikom uczestniczyć w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji” dotyczących sieci – rozpocznie emisję stablecoina USDD od 5 maja (dodatkowe „D” oznacza decentralizację).

W osobnym komunikacie Tron DAO poinformował, że „w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy zbierze 10 mld USD rezerw od prominentnych graczy z branży blockchain”. Celem tych działań jest zapewnienie płynności dla stablecoinów emitowanych w sieci Tron – w tym USDD i Tether – dzięki czemu ich wartość pozostanie stabilna nawet w przypadku kryzysu finansowego.

Stablecoiny są siłą napędową sieci inteligentnych kontraktów, pomagając użytkownikom łatwo przechodzić między aplikacjami – w tym aplikacjami pożyczkowymi, grami i zdecentralizowanymi giełdami – bez konieczności powrotu do świata walut fiducjarnych.

Stablecoiny, takie jak USDT firmy Tether i USDC emitowane przez Circle, mają za zadanie utrzymywać relację 1:1 z USD za pomocą prostego mechanizmu: inwestorzy muszą zapłacić 1 USD za każdy 1 wybity stablecoin. Emitent stablecoinów następnie umieszcza te depozyty w banku i ułatwia ich wykupienie, aby posiadacze tokenów mieli pewność co do ich stałej wartości.

Terra wzorem dla stablecoina Tronu

Oczywistym modelem, na którym wzoruje się Tron, jest UST firmy Terra Network, obecnie trzeci co do wielkości stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej oparty na kryptowalucie LUNA. Stabilność UST jest utrzymywana za pomocą mechanizmu spalania – aby wybić UST, trzeba zniszczyć LUNA i odwrotnie.

Twórcy sieci Terra, firma Terraform Labs, deklaruje przekonanie, że UST utrzyma swoją wartość. Mimo to wdrożyła również strategię zabezpieczającą, w ramach której Luna Foundation Guard (LFG) – która istnieje wyłącznie po to, by wspierać sieć Terra – wykupiła bitcoiny o wartości ponad 1 mld USD. Będą one formą rezerwy na wypadek, gdyby doszło do utraty wartości. Docelowo mają znaleźć się w niej BTC za 10 mld dolarów. Ostatnio LFG stwierdził, że planuje także zakup Avalanche o wartości 100 mln USD, aby zdywersyfikować rezerwy.

justin sun z tron zapowiada algorytmiczny stablecoin podobny do terra ust
reklama
reklama