Dalsze spadki na rynku kryptowalut - likwidacje pochłaniają 1 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Dalsze spadki na rynku kryptowalut – likwidacje pochłaniają 1 mld USD

Michał Misiura
Spadki na rynku kryptowalut

Dzisiejszej nocy cena bitcoina spadła na kilka godzin poniżej 21 000 dolarów, a Ethereum przebiło poziom 1 100 USD. To doprowadziło do fali likwidacji pozycji z dźwignią, które pochłonęły ponad miliard dolarów.


Według danych Coinglass, w ciągu ostatnich 24 godzin, na całym rynku kryptowalut zlikwidowano aż 1,02 miliarda dolarów w otwartych kontraktach. Zdecydowana większość strat pochodziła z pozycji na bitcoinie i eterze (odpowiednio 533 mld oraz 327 mld dolarów). To kontynuacja spadków zapoczątkowanych w weekend.

Coinglass - likwidacje na rynku kryptowalut - ostatnie 24h (stan na 11:00 /14.06.2022)
Likwidacje na rynku kryptowalut – ostatnie 24h (stan na 11:00 /14.06.2022) – źródło Coinglass

Wyprzedaż na rynku kryptowalut się pogłębia

Po godzinie 3 w nocy, we wtorek 14 czerwca, cena bitcoina przebiła poziom 21 000 dolarów, spadając o 10% zanim doszło do odbicia. Obecnie kurs BTC oscyluje pomiędzy poziomem 22 000 a 23 000 dolarów. Jednym z niewielu zwycięzców ostatniej doby, który zaliczył wzrost, był DOT.

Kryptowaluty stały się symbolem ucieczki od aktywów spekulacyjnych, gdy na całym świecie zaostrza się politykę pieniężną w celu zwalczania inflacji, wysysając płynność z globalnych rynków – pisze Bloomberg komentując spadki ostatniej doby.

Jutrzejszego popołudnia z USA napłyną informacje o podwyższeniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Rynki obawiają się znaczącego zaostrzenia polityki monetarnej w odpowiedzi na rekordową inflację, która wyniosła w maju 8,6%. To sprawia, że inwestorzy odchodzą od aktywów wysokiego ryzyka wybierając bezpieczniejsze miejsca na lokatę kapitału, takie jak obligacje.

Czy to dobry moment na zakup „dołka”?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy nadszedł już dobry moment na zakup przecenionych aktywów. Zdania ekspertów, pytanych w tej sprawie przez Bloomberg, są podzielone. Mark Newton z Fundstrat Global Advisors uważa, że bitcoin zbliża się do średnioterminowych poziomów wsparcia, co sugeruje, że odpowiedni moment może trwać do końca drugiego kwartału. Inną opinię przedstawił Sathvik Vishwanath, dyrektor giełdy kryptowalut Unocoin, który powiedział:

Niektórzy kupujący czekali na okazję do zakupu na spadkach i dlatego Bitcoin zszedł do niższych poziomów. Wytchnienie może być jednak tymczasowe, ponieważ inwestorzy detaliczni nadal są zdenerwowani płynnością.

Spadki na rynku kryptowalut
reklama
reklama