Uniswap wygenerowała ponad 1 mld USD w prowizjach | Wiadomości | CrypS.

Uniswap wygenerowała ponad 1 mld USD w prowizjach

Mariusz Przepiórka
Uniswap wygenerowała ponad 1 mld USD w prowizjach

Wiodąca zdecentralizowana giełda Uniswap stała się pierwszym zdecentralizowanym protokołem finansowym (DeFi), który wygenerował ponad 1 mld USD z tytułu opłat za użytkowanie platformy dla dostawców płynności. We wtorek Lucas Outumuro, szef działu analiz w spółce agregującej dane kryptowalutowe IntoTheBlock, podzielił się na Twitterze wykresem pokazującym, że łączne przychody z opłat Uniswap v2 i v3 głównej sieci Ethereum przekroczyły 1 mld USD.

Uwzględniając opłaty wygenerowane zarówno przez Uniswap v1, jak i wersję v3 na Optimism, Outumuro zauważył, że od czasu powstania protokołu w listopadzie 2018 w przybliżeniu 1,02 mld USD zostało rozdzielone między dostawców płynności Uniswap. Dla porównania, dane IntoTheBlock pokazują, że sieć Bitcoin wygenerowała 2,24 mld USD opłat od czasu jej uruchomienia w 2009 roku, natomiast napędzany przez DeFi gwałtowny wzrost aktywności na Ethereum podniósł całkowity przychód z opłat do 4,74 mld USD w ciągu sześciu lat.

W ostatnich tygodniach to jednak Axie Infinity, gra napędzana przez Ethereum, stała się wiodącą zdecentralizowaną aplikacją (DApp) pod względem przychodów z opłat. Według Token Terminal, Axie w ciągu ostatnich 30 dni wygenerowało 308,5 mld USD w opłatach platformowych, co równa się dziennej średniej wynoszącej prawie 10,3 mln USD.

Duże przychody na rynku tokenów NFT

Według danych Dune Analytics, popularny rynek tokenów niezbywalnych (NFT) OpenSea również wydaje się wyprzedzać Uniswap pod względem przychodów z opłat, generując 4,2 mln USD opłat dziennie. Według CryptoFees, Uniswap obejmuje kwotę opłat w wysokości 3,9 mln USD dziennie.

Wraz z ostatnią aktualizacją Ethereum, która 5 sierpnia wprowadziła mechanizm spalania na rynku opłat w sieci, rosnąca popularność DApps opartych na Ethereum spowodowała, że w ciągu ostatniego tygodnia spalono ETH o wartości ponad 100 mln USD. Według Ultrasound.Money, OpenSea zajmuje obecnie czołowe miejsce wśród DApp Ethereum pod względem wskaźnika spalania, po tym jak zniszczyła 3918 ETH (12,5 mln USD) od ostatniej aktualizacji.

Uniswap wygenerowała ponad 1 mld USD w prowizjach
reklama
reklama