Twórca bitcoina obchodzi dziś urodziny. Dlaczego data 5 kwietnia jest ważna dla historii wolności finansowej? | Wiadomości | CrypS.

Twórca bitcoina obchodzi dziś urodziny. Dlaczego data 5 kwietnia jest ważna dla historii wolności finansowej?

Satoshi Nakamoto
W tym artykule:

Kim jest Satoshi Nakamoto? Czy za pseudonimem twórcy bitcoina kryje się jeden człowiek a może grupa kryptografów? Na te pytania nie poznamy odpowiedzi zapewne nigdy. Ciekawe jest jednak to, że na słynnym forum, na którym pierwotnie ogłoszono stworzenie pierwszej w historii kryptowaluty, przy profilu jego kreatora znajduje się data urodzenia. Zgadujemy, że jest ona zmyślona, aczkolwiek nieprzypadkowa.


  • Satoshi Nakamoto w teorii urodził się 5 kwietnia 1975 roku. Biorąc pod uwagę, że człowiek ten (lub grupa) od początku krył się za tym pseudonimem strzegąc swojej prawdziwej tożsamości, data ta jest raczej umowna,
  • Jednakże po rozłożeniu jej na czynniki pierwsze, dowiadujemy się naprawdę ciekawych faktów dot. historii finansów w USA, które mogły mieć wpływ na decyzję o stworzeniu bitcoina.

Happy Birthday Mr. Nakamoto

Zacznijmy od miejsca, w którym w pierwszej kolejności tajemniczy kryptograf podzielił się szerzej swoim pomysłem stworzenia zdecentralizowanej waluty cyfrowej, która pozostawałaby poza kontrolą rządów i nie wymagała żadnych pośredników w trakcie jej transferu. Ów forum nazywało się P2P Foundation i działa do dziś.

Jak można przeczytać na profilu, który założył tam Satoshi Nakamoto, jego data urodzenia przypada na dzień 5 kwietnia 1975 roku. Wychodzi na to, że dziś są jego 49. urodziny, czyli ogólnie człowiek ten swoje najlepsze lata może mieć przed sobą. Czy faktycznie jest w takim wieku, to naprawdę mało istotne, skoro nawet nie wiadomo czy wciąż żyje. Jednakże rozłożenie tej daty na czynniki pierwsze wskazuje na to, że nie została ona wybrana przez twórcę bitcoina od tak sobie.

Satoshi Nakamoto data urodzenia
Źródło: https://p2pfoundation.ning.com

Otóż 5 kwietnia to dzień, w którym w 1933 roku zajmujący wtedy stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklin D. Roosevelt opublikował specjalny dekret. Ten mówił bowiem o zakazie dla wszystkich obywateli kraju dot. “gromadzenia złotych monet, sztabek złota i certyfikatów złota”.

To rozporządzenie obowiązywało aż do 31 grudnia 1974 roku. Kilka miesięcy później miał przyjść na świat Nakamoto. Jakby połączyć kropki, można stwierdzić, że od 1975 roku Amerykanie znów mogli cieszyć się z większej swobody finansowej.

Dlaczego jednak 91 lat temu Roosevelt wydał ten dekret? Chodziło o to, by obywatele kraju przekazali amerykańskiej Rezerwie Federalnej wszystkie znaczące ilości złota, które zostały im wymienione za dolary. Następnie bank centralny zdewaluował te dolary, co miało pomóc w spłacie ogromnego długu, który narósł podczas Wielkiego Kryzysu.

Jak wiemy, Stanom Zjednoczonym udało się finalnie go pokonać, ale dla wielu osób decyzja władz USA stanowiła bezpośredni cios w wolność finansową obywateli. A ta jest przecież fundamentalnym założeniem BTC opisywanym w Białej Księdze Bitcoina, której autorem jest właśnie nasz dzisiejszy solenizant.

Nie bez przyczyny przecież bitcoina określa się mianem cyfrowego złota. Wszystkiego najlepszego Satoshi, gdziekolwiek się podziewasz 😉

Satoshi Nakamoto

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.