Trudności bankowe w Ameryce Łacińskiej przyspieszają adopcję kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Trudności bankowe w Ameryce Łacińskiej przyspieszają adopcję kryptowalut

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Chainalysis

Pandemia COVID-19 nie spowolniła tempa wzrostu liczby kryptowalutowych transakcji w Ameryce Łacińskiej. W rzeczywistości analiza blockchaina wykazuje, że od marca wzrosła całkowita wartość kryptowalut przeniesionych z tego regionu. Największa jej część trafia do Azji Wschodniej.

Tak wynika z analizy blockchainowej firmy Chainalysis, która niedawno opublikowała badania pokazujące, w jaki sposób przedsiębiorstwa i osoby prywatne nie posiadające konta bankowego w Ameryce Łacińskiej, wykorzystują kryptowaluty jako środek wymiany, magazyn wartości i spekulacyjną inwestycję. Chainalysis twierdzi, że nieefektywne systemy bankowe w regionie są główną siłą napędową adopcji kryptowalut.

screenshot
źródło: Chainalysis

Historycznie rzecz biorąc, większość przekazów pieniężnych w walucie fiducjarnej do Ameryki Łacińskiej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Głównie od migrujących pracowników, wysyłających fundusze do swoich rodzin. Jednak dzięki kryptowalutowym transakcjom, Ameryka Łacińska ma silne powiązania z Azją Wschodnią, a transakcje między tymi dwoma krajami są warte ponad 1 mld dolarów.

screenshot
źródło: Chainlysis

Chainlysis wykazało, że wiele z tych płatności pochodzi od latynoamerykańskich firm kupujących towary od azjatyckich eksporterów, w celu ich późniejszej odsprzedaży.

Luis Pomata, współzałożyciel paragwajskiej giełdy Cripex, twierdzi że kryptowaluty ułatwiają przedsiębiorstwom obejście kosztownych przelewów bankowych i opłat importowych pobieranych przez banki regionalne.

Adopcja rośnie w miarę deprecjacji krajowych walut

Jednak nie tylko firmy korzystają z kryptowalut. Problemy z tradycyjnymi bankami mają także osoby prywatne, co z kolei prowadzi do szerszej adopcji.

Sebastian Villanueva, kierownik czilijskiego oddziału giełdy SatoshiTango, zwrócił uwagę, że wiele osób w Ameryce Łacińskiej pracujących jako wolni strzelcy, również przechodzi na kryptowaluty, ponieważ są one łatwiejsze w użyciu niż założenie konta bankowego.

Latynoamerykanie uważają również, że kryptowaluty są lepszym magazynem wartości niż ich niestabilne waluty krajowe. Z raportu wynika, że “wolumen handlu P2P w wielu krajach Ameryki Łacińskiej rośnie w miarę deprecjacji waluty krajowej”.

Potwierdzają to dane opublikowane przez serwis Statista. Wynika z nich, że Ameryka Łacińska miała w 2019 roku trzecią co do wielkości inflację spośród wszystkich regionów (7,1%). Większa inflacja została odnotowana tylko na Bliskim Wschodzie (8,5%) i w Afryce Subsaharyjskiej (8,4%), przy czym większość tej inflacji pochodziła z hiperinflacji wenezuelskiego boliwara i argentyńskiego peso.

Chainalysis

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.