Topowy altcoin w rok skoczył o ponad 1200%. Maksymalista BTC twierdzi, że to rug pull | Wiadomości | CrypS.

Topowy altcoin w rok skoczył o ponad 1200%. Maksymalista BTC twierdzi, że to rug pull

Max Keiser

Skrajni maksymaliści bitcoina charakteryzują się tym, że nie uznają żadnych innych kryptowalut. Jednym z najbardziej znanych radykałów jest amerykański prezenter telewizyjny i dziennikarz – Max Keiser – który w ostatnim czasie atakował wiele czołowych altcoinów. Tym razem oberwało się solanie, która zdaniem inwestora jest zwykłym oszustwem. 


Solana to zdecydowanie jeden ze zwycięzców na tegorocznym rynku kryptowalut. Kurs tego altcoina od początku stycznia wzrósł o aż 1266%, a zainteresowanie inwestorów tym aktywem znajduje się na szczytowych poziomach. W sieci tej kryptowaluty również tętni życie i udało się jej pozbyć łatki blockchaina z regularnymi przestojami w działaniu.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z rozkwitu, jaki ma miejsce w ekosystemie Solany w ostatnich miesiącach. Max Keiser jest przekonany, że inwestorzy, którzy kupili SOL, będą niedługo bardzo tego żałować. Twierdzi bowiem, że projekt ten jest zwykłym rug pullem i niedługo osoby stojące za jego stworzeniem wyciągną z niego całą płynność i zapadną się pod ziemię.

Max Keiser z kolejną “odklejką”

Umiłowany entuzjasta bitcoina, który między innymi doradza w jego sprawie rządowi Salwadoru, jest zdeklarowanym wrogiem wszystkich altcoinów. Jego filozofia jest prosta – tylko BTC jest zdecentralizowany, a cała reszta to oszustwo.

Dla przykładu, pod koniec września zaatakował firmę Ripple i jej kryptowalutę XRP, zarzucając jej nadmierną centralizację. Jako “dowód” swojej racji wskazał na plany projektów, nad którymi David „JoelKatz” Schwartz, czyli obecny dyrektor ds. technologii w Ripple, pracował w 1991 roku. Trochę taki argument z kapelusza, ponieważ tamten przykład nie miał zbytnio nic wspólnego z funkcjonowaniem wspomnianego tokena.

Tym razem Keiser wymierzył cios na X w stronę projektu Solana. Kryptowaluta ta szturmem wbiła się do pierwszej piątki największych cyfrowych aktywów pod kątem kapitalizacji rynkowej przeganiając nawet XRP i BNB. Altcoin ten rozpoczął rok na poziomie cenowym w okolicach 10 dolarów, a kończy powyżej 100 dolarów, co oznacza skok o ponad 1200%. Na jego blockchain stawiają również coraz bardziej inwestorzy instytucjonalni, czego efektem jest skok aktywności sieciowej o ponad 400%.

Keiser jednak wie swoje i twierdzi, że “ciągnięcie dywanika trwa w najlepsze”.

Dlaczego jednak możemy stwierdzić, że maksymalista BTC nie ma racji? Przede wszystkim rug pull charakteryzuje się tym, że nie do końca wiadomo, kto dokładnie stoi za danym projektem kryptowalutowym, nim te osoby zdołają zgromadzić oczekiwaną płynność finansową, by ją ukraść i opuścić rynek z pieniędzmi inwestorów.

W tym przypadku za SOL stoją firma Solana Labs, którą dowodzi Anatolij Yakovenko, oraz Fundacja Solana. Oba te podmioty posiadają dosyć jawną broszurę informacyjną, kto działa w ich imieniu i gdzie są zarejestrowane. Również możemy zajrzeć na ich kanały społecznościowe, na których znajdziemy sporo danych, gdzie ewentualnie kogo szukać.

Kurs solany powyżej 100 dolarów

W momencie pisania tego artykułu za jeden token SOL należy zapłacić 115 dolarów, co oznacza, że token jest droższy o 50% niż tydzień temu. W skali miesiąca zyskał on aż 100% swojej wartości rynkowej, a od początku tego roku cena kryptowaluty urosła o 1266%. Najwyżej SOL była handlowana w tym roku po kursie 126 dolarów, co jest zarówno najwyższym wynikiem od 5 kwietnia 2022 roku.

Wykres cenowy SOL na giełdzie Coinbase w skali roku. Źródło: TradingView
Max Keiser

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.